Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İsrail’in Hizbullah’ın Füzeleri Karşısındaki Zayıf Yönleri
İsrail’in Hizbullah’ın Füzeleri Karşısındaki Zayıf Yönleri

İsrail’in Hizbullah’ın Füzeleri Karşısındaki Zayıf Yönleri

Siyonist Gazetelerden Haaretz Lübnan Hizbullah Hareketinin füzelerinin yıkım gücünün ve menzilinin arttığına değinerek, İsrail’in bu füzeler karşısındaki zayıf yönlerini değerlendirdi.

Siyonist Gazetelerden Haaretz, İsrail Bakanlar Kurulu uzman danışmanlarının, İsrail Rejiminin bir anda on binlerce kişinin ölümü ve yüz binlerce kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanacak olan Hizbullah füzeleri tarafından hedef alınması durumunda ve kimyasal konularda zayıf noktaları bulunduğuna değindiğini yazdı.

Bu gazetenin internet sitesi, Hayfa Limanında bulunan Kimyasal fabrikaların ya da İsrail’in diğer nükleer tesislerinin üzerinde konuşulacak kadar önemli olmadığını ve hatta kesin ve bilinen bir tehdit olduğunu ve Hizbullah’ın füzelerinin menzillerinin, yıkım gücünün ve hedefe isabet oranın artmasının bu tehlikeyi eskisinden daha ciddi hale getirdiğini ifade etti.

Birkaç ay önce yayınlanan ve bu Siyonist sitenin kime ait olduğunu belirtmeyip sadece uluslararası akademik konumuna değindiği danışmanların görüşüne göre, bu önemli güvenlik bilgileri çok öncelerden beri mevcuttu ve İsrail’in önemli stratejik mevzilerine zarar vermek isteyenler olmak üzere sosyal ağ kullanıcılarından isteyen herkes bu bilgilere ulaşabilir.

Haaretz aynı zamanda danışmanların görüşlerinin önemli içeriklerinden oluşan gizli bir belgenin de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya ve ilgili diğer güvenlik taraflarına verildiğini belirtti.

Bu Siyonist site İsrailli kaynaklardan naklen, Hizbullah’ın artan füze gücüne değinerek şunları yazdı: ‘Bu gücü dikkate alarak İsrail’i tehdit eden tehlikeler de daha ciddi bir şekilde gündeme gelecektir. Lübnan Hizbullah’ı gelişmiş karadan karaya füze sistemlerine sahiptir ve bu füzelerin kullanımı yeni bir olay değildir ama bu füzelerin yıkım gücü ve hacmi ve Hizbullah’ın bu füzeleri elde etmesi son yıllarda daha kapsamlı hale gelmiştir. Öyle ki şu an Hizbullah 33 günlük savaş döneminde sahip olduğu teçhizatların onlarca katına sahiptir.’

Siyonist Rejimin mevcut askeri değerlendirmesi, Lübnan Hizbullahı’nın 40 menzilli Grad füzelerinden 200 menzilli Zilzal, 110 ve 250 kilometre menzilli Fatih ve 75 kilometre menzilli Fecr füzelerine kadar çeşitli 130 bin füzeye sahip olduğunu gösteriyor.

Hizbullah aynı zamanda füze fırlatmak için yeraltında sağlam mevzilerde bulunan depar cihazlarına kamyonların üzerine monta edilmiş hareketli depar cihazlarına sahiptir.

Hizbullah gelecekte yaşanacak muhtemel bir savaşta İsrail’e günlük olarak 1500’ü aşkın füze fırlatabilir. Oysa ki bu sayı 33 günlük savaşta sadece 200 füzeydi.

Binyamin Netanyahu’nun 2015 yılında Birleşmiş Milletler Genel toplantısında yaptığı konuşma, Hizbullah’ın SA 22 karadan karaya füzeleri ve Yakhont denizden karaya füzeleri gibi gelişmiş silah sistemlerini Suriye’den Lübnan’a intikal ettirmede başarılı olduğunu gösteriyor.

Aynı zamanda 7 Ocak’ta da Siyonist Rejim İç Güvenlik Araştırmalar Merkezi bu yıl İsrail’e karşı muhtemel tehlikelerin derecesi hakkında yayınladığı yeni güvenlik raporlarında Hizbullah’ın İsrail’in varlığı için en büyük tehlike olduğunu belirtti.

Bir kopyası İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivin ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Siyonist Rejim güvenlik yetkililerine gönderilen bu raporda, Hizbullah’ın gelişmiş silahları, insansız hava araçları, şehadet operasyonları, karadan havaya füzeleri ve gemi savar sistemleri konusunda uyarıda bulunuldu ve raporda şu ifadeler yer aldı: ‘Hizbullah kuvvetleri kuzey sınırlarında bulunan kasabaları işgal etti ve İsrail’in önemli ve stratejik bölgeleri Hizbullah’ın şiddetli saldırılarının tehlikesi altındadır.’

Bu raporun devamında bölgede Siyonist Rejim’e karşı diğer risk faktörlerine değinilerek rejim yetkilileri, muhtemel saldırılar için askeri hazırlıklarını korumaları gerektiği ve önceki savaşlardan ders almaları konusunda uyarıldı.

Tesnim Haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz