Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İsrail’in Planı: Güney Suriye’de Güvenli Bölge Kurmak
İsrail’in Planı: Güney Suriye’de Güvenli Bölge Kurmak

İsrail’in Planı: Güney Suriye’de Güvenli Bölge Kurmak

Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin’de siyasi ve güvenlik konularında çalışmalarıyla tanınan Lübnanlı gazeteci Nur Samaha, “Siyonist İsrail rejiminin Suriye’nin güneyinde güvenli bölge kurmaya çalıştığını” belirtti.

Tesnim Haber Ajansı – İsrail’in Arap Baharı sonrası Suriye politikasını inceleyen bir analiz kaleme alan Lübnanlı gazeteci Samaha, önemli tespitlerde bulundu.

Siyonist İsrail rejiminin mayıs ayında Suriye’nin güney bölgesinde muhaliflerin elinde bulunan yerlerde koordinasyonu sağlamak için ‘irtibat birimi’ kurduğunun altını çizen Nur Samaha, “2 binden fazla muhalifin İsrail tarafından tedavi edilmesinin” üzerine önemle duruyor.

Siyonist İsrail’in Güney Suriye’de güvenli bölge oluşturmasına sıcak bakan ve destek veren muhalif şahsiyetlerde bulunuyor. Suriyeli muhalif Kemal el-Labvani bu kişilerin başında bulunuyor.

Kemal el-Labvani’nin İsrail’in Güney Suriye planını görüşmek ve destek vermek için defalarca İsrail’e gittiği tespit edildi. Kemal el-Labvani’nin Şubat 2016’da yaptığı son İsrail ziyareti sırasında verdiği demeç ise İsrail’in güney Suriye planını gözler önüne seriyor.

Şubat 2016 İsrail ziyaretinde sırasında resmi çevrelerde belirgin bir değişiklik gördüğünü söyleyen Kemal el-Labvani İsrail’in güney Suriye planını desteklediğini şu cümlelerle aktarıyor;  Knesset’te güvenli bölgeye tamam demeleri, biz istersek yardıma hazır olduklarını söylemeleri benim için sürpriz oldu.”

Açıklamasında, güvenli bölge konusunu üst düzey yetkililer ve yabancı diplomatlarla da görüştüğünü belirten el-Labvani, İsrail’deki ABD büyükelçisinin kendisine “Amerikalılar hayır demez.” dediğini öne sürüyor. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da öneri kendisine sunulduğunda “hayır dememiş” diyor.

Lübnan basını, “Güney Suriye Güvenli Bölge Planı”nı Kemal el-Labvani’nin hazırladığını, İsrail’in ise planın hayata geçmesi için çalıştığını belirtiyor.

Siyonist İsrail’in hayata geçirmek istediği Güvenli Bölge Planı şöyle; Güvenli bölge Suriye tarafından 10 kilometre derinliğe sahip olacak. Sınır hattı boyunca Esed destekçisi Dürzi köyü Hedar’ın güneyinden Kuneytra’nın Güneyine kadar yaklaşık 20 kilometre alanı kapsayacak. Yaklaşık 17 köyü kapsayan bölgede 15 bin civarında insanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Merkezi Yakal’da olduğu iddia edilen İrtibat biriminin amacı; Güney Suriye’de insani ve tıbbi yardımları koordine etmek olarak açıklanıyor. Uzmanlar ise İsrail’in bu çalışmasını; Güney Suriye’de Güvenli Bölge oluşturmak için güven ve gönül kazanma çalışması olarak değerlendiriyor.

Lübnan basını İsrail’in ‘İrtibat Birimi’ ile ilgili dikkat çekici bilgiler aktarıyor. 1975 Lübnan iç savaşı sırasında İsrail’in benzer bir taktiği kullandığını belirten Lübnan basını, “İsrail’in o dönemde ‘İyilik Çiti Politikası’ adı altında halkla temas kurmaya çalıştığını belirtiyor. Lübnan halkında yaygın inanışa göre; “iç savaş sırasında İsrail bir iş birlikçi şebekesi oluşturdu ve Filistinlilere yönelik mezhepçi korkuları kışkırttı.”

Lübnan tarih kaynaklarının aktardığı bilgiye göre; “Lübnan iç savaşının başlamasından birkaç ay sonra İsrail, Lübnan ordusundan atılan Saad Haddad’ın komutanlığında Özgür Lübnan Ordusu’nu kurdurttu. 1980 yılında ise yaşlı ve hasta olan Saad Haddad’ı değiştiren İsrail, kurdurttuğu ordunun başına Antoine Lahd’ı geçirerek ordunun ismini Güney Lübnan Ordusu olarak değiştirdi.”

Lübnan merkezli el-Meyaaden kanalının haberine göre ise; İsrail’in kurdurttuğu bu ordunun görevi; “İsrail’in düşmanlarını, Filistinlileri ve Lübnanlıları hedeflemek; güney Lübnan’daki İsrail işgaline zemin hazırlamaktı.”

Uzmanlar 40 yıl sonra İsrail’in benzer bir planı Suriye’nin güneyini şekillendirmek için tekrar devreye soktuğunu düşünüyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz