Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » İsrailli askerlerin anneleri İran ve Suriye’yi mahkemeye verdi
İsrailli askerlerin anneleri İran ve Suriye’yi mahkemeye verdi

İsrailli askerlerin anneleri İran ve Suriye’yi mahkemeye verdi

2014 yılında kaçırılarak öldürülen üç İsrailli gençten Naftali Frenkel’in annesi Raşel Frenkel, Suriye ve İran devletlerini terörü destekledikleri için Washington’da mahkemeye verdi. 

İsrail gazetesi Şalom’un haberine göre Frenkel’in Washington Federal Mahkemesi’nde  açtığı davanın dilekçesinde Suriye ve İran devletlerinin teröristlere finansal ve lojistik destek sağladıklarını iddia etti ve oğlunun kaybından dolayı tazminat olarak 340 milyon dolar talep etti.

Söz konusu davanın ilk oturumu 6 Aralık’ta yapılacak ve Raşel Frenkel tanık sandalyesinde yaşadıklarını anlatacak.

Dava teknik olarak  ilk oturumda, Frenkel’in, Suriye ve İran devletlerinin, oğlunun ve arkadaşlarının ölümünde payı olduğu iddiasının araştırılması ile başlayacak.  Dava federal yargıç tarafından kabul edilirse, savcılık makamı her iki ülkeyi teröre alet olmakla suçlayacak ve müdahil avukatların talep ettiği 340 milyon dolar ve farklı yaptırımlar da söz konusu olacak.

İddiaya göre dava dilekçesine eklenen kanıtlar arasında Suriye ve İran devletlerinin 220 bin İsrail Şekeli karşılığı üç çocuğun kaçırılmasını finanse ettiğini ispat eden belgeler var.  İddianameye göre söz konusu para El Nour adlı bir yardım şirketi aracılığı ile Hamas askerlerine iletilmiş.

Eyal Yifrach, Gilprote-Ad Shaer ve Naftali Frenkel,  2014 yılında Hamas askerleri tarafından kaçırılmış ve öldürülmüştü.  Olay sonrası İsrail ordusu  Gazze’yi bombalamış, ardından Hamas’a karşı ‘Koruyucu Uç’ operasyonu başlatılmıştı.

islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz