Cuma , 24 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Sosyal Konular » İslam Ekonomisi » Kapitalizmden Nefret Etmenin On Sebebi
Kapitalizmden Nefret Etmenin On Sebebi

Kapitalizmden Nefret Etmenin On Sebebi

Kanadalı gazeteci ve roman yazarı Garry Engler kapitalizmden nefret etmenin on sebebini açıklıyor:

1. Kapitalist firma patronları karakter bozukluğu yaşıyorlar; bunun semptomları uzun zamanlı asosyal davranışlar, sempati ve pişmanlık eksikliğidir.  Bu özelliklerinden dolayı hisse sahipleri tarafından ödüllendiriliyorlar. Eğer firmalar kriminal psikologlara gönderilebilseydi büyük olasılıkla sosyopat teşhisiyle uzun zaman için hastaneye yatırılırlardı.

2. Kapitalizm ihtirası kamçılar. Ama ihtiras sadece kapitalist için iyidir. Doğal insanlar için ihtiras toplum karşıtı ve ruhun yıkıcısıdır. Şu da söylenmemiş kalmasın; hayırseverlik, sempati ve ötekilerine açılmış kaygılanma üzerine kurulu bizim toplumlar için ihtiras bayağı kötü bir şeydir.

3. Kapitalizm bir azınlık ve hakim tabakanın imtiyazları için kurulu bir sistemdir, bu sistem geçim araçlarının özel mülkiyete verilmesi üzerine temellendirilmiştir. Bu gerçeklik, azınlık olan zenginlerin meslekleri ve işleri satın almalarına yol açar. Bu, o işlere ve mesleklere bağlı olan toplumları yükseltmeye ve yıkmaya kadir oldukları anlamına gelir.

4. Kapitalistler özgürlüğü ve bireyselliği överler, ama bu özgürlüğü ve bireyselliği kendileri için olmadığında yok ederler. Biz geçimimiz için çalışan çoğunluktan her gün itirazsız kurallara uymamız istenir; makineler gibi. Yaratıcılığımız iş patronlarının kâr hesabıyla sınırlı kalıyor.

5. Kapitalistler dayanışmayı ve beraberliği kötülerler, ama ürettikleri metalar işçi çoğunluğu tarafından elde edilir. Onların sistemi bizi dev kâr yaratan bir makinenin çarklarına dönüştürüyor, yine de kapitalistler bu çarklardan doğan güçten bile tırsarlar, onun için bize birlikte çalışmanın menfaatimiz için gayri meşru ve kötü olduğunu söylerler. Böylelikle kapitalistler kooperatif hareketlere ve işçileri dayanışmaya ve birlikte çalışmaya teşvik eden organizelere zarar verirler.

6. Kapitalizm, nihai sistem olduğuna bizi inandırmak için dünyada görünen en büyük reklam düzenine ihtiyaç duyar. Kapitalizm reklam aracıyla, pazarlamayla, eğlenceyle ve hatta haberlerle insanları sırf tüketiciye çevirir. Bütün dünya ülkelerinden milyonlarca insan yaratıcılıklarını bizim aşka, dayanışmaya ve insani adalete olan derin duygularımızı tahrif etmek ve onları hile araçlarına dönüştürmek için istihdam edilirler, bu daha çok menfaatin bir azınlığın cebine girmesi için yapılır.

7. Kapitalist sistem her dolar bir oy denklemi, her birey bir oy denklemiyle örtüştüğü sistemdir. Daha çok hisse sahibi olanlar (ki onları dolarlarıyla almışlar) büyük firmaların yönetimine sahipler, bunların bir çoğu bir kaç devletten istisna her şeyden daha güçlüdürler. Zengin insanlar da hepimizin eşit oy hakkımız olduğu seçime hakim olmak için para harcarlar. Kapitalizmin sayesinde en zengin olanlar en çok meta ve hizmeti elde etmeye hak kazanırlar, ayrıca devlete ve ekonomimize yön verebilecek en etkili insanlardır.

8. Kapitalizm sadece kişisel çıkara değer verir, ama ahlakı ve ekolojiyi dürüst bir akılla gözetmeyen kişisel menfaat,  doğanın ve yerel toplumların yok oluşuna, istismara, savaşa ve bütün insanlığın yıkılışına sebep olur. Kişisel çıkar, kapitalistleri her yerde mutlaka sadece menfaatleri için diğer insanlara ve doğaya karşı verilen zararı önemsemeden kâr peşinde koşmalarına zorlar. Kişisel çıkar kapitalistlerin önlerine alternatif olabilecek ekonomi sistemlerini (örneğin, toprağı komunal kullanma ya da doğayı koruma) nihayetsiz kâr arzuları doğrultusunda yok eder.

9. Kapitalizm demokrasinin dostu değildir, aksine sonuna kadar ona düşmandır. Gerektiğinde kapitalistler sermayeyi demokrasiye tercih ederler. Eğer halklar demokrasiyi kapitalistlerin gücünü zayıflatma için kullanırlarsa, zenginler ve hakimler kendi imtiyazlarını kollamak için türlü yollarla faşizme yönelirler.

10. Kapitalizm yerküremizi saran bir kanserdir, kapitalistler dünyanın ısınmasından, okyanusların yok olmasından, artan bir şekilde atmosfere kimyasal gaz yayılmasından ve tekellerine alabilecekleri başta yaşamın kendisi olmak üzere her şeyden kâr etmek isterler.

Doğamızı ve yaşamımızı korumak için Kapitalizmden kurtulmanın zamanı gelmedi mi?

Çeviren: Emir Sina

* Gary Engler ”Biz Olduğumuz Yıl” roman’ının ve ‘İşcilerin Yeni Manifestoso’ kitabının yazarlarındandır.

welayet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz