Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Kara Propaganda: Halep Yalanları (2. Bölüm)
Kara Propaganda: Halep Yalanları (2. Bölüm)

Kara Propaganda: Halep Yalanları (2. Bölüm)

Suriye’deki savaşın en kritik günlerinde, Suriye Ordusu’nun Halep’teki ilerleyişine paralel olarak medyada yapılan propaganda da şiddetleniyor.

Dünya genelindeki propaganda kanallarına paralel olarak, Türkiye’de de Halep hakkında yalan yanlış bilgiler, kasıtlı olarak paylaşıma sokuluyor.Yazı dizimizin ilk bölümünün ardından ikinci bölümünde de kasıtlı olarak paylaşılan bu yalanların gerçek hikayelerine değineceğiz.

1-)Topuğundan kurşunlanan bebek yalanı:

Lazkiye’deki Türkmen Dağı çatışmalarında ortaya çıkan ve o günden beri yalan haberleri piyasaya tekrar süren ”TÜRKMEN DAĞI” adlı twitter hesabı tarafından binlerce kez görüntülenen bir fotoğraf yayınlandı.

“Henüz anne karnında iken topuğundan kurşun yiyen bebek” başlığıyla paylaşılan bu fotoğraf Halep’ten değil.Daha doğrusu fotoğraf Suriye’den de değil. Yayınlanan bu fotoğraf, “Gebe Hastada Abdominal Kurşun Yaralanması” isimli akademik bir çalışmada kullanılmak için çekilmiş ve yıllar önce internete yüklenmiş.

2-) ÖSO ve El Kaide uzantılı hesaplar tarafından internete yüklenen Gazze fotoğrafı

İsrail’in Suriye’deki savaşta tartışmasız olarak desteklediği ÖSO ve El Kaide gruplarına bağlı hesaplar, Halep propagandası boyunca aslında Gazze’ye ait olan onlarca fotoğraf da kullandı.Bunların en bilinenlerinden birisi ise, Arap twitter kullanıcıları aracılığıyla Türkiye’de de yayılan şu fotoğraf:

Sol taraftaki twitter hesabıyla birlikte yayılmaya başlayan bu fotoğraf ise aslında Gazze’de (sağ taraf) çekildi .İsrail’in saldırıları sonrası çekilen bu fotoğraf, uzun süredir Halep olarak basında servis ediliyor.

3-) Türkiye gazetesi tarafından mezhepçi bir şekilde dolaşıma sokulan eski video:

Türkiye gazetesi tarafından belli bir kesmi hedef gösterilerek paylaşılan bu fotoğrafın ise araştırmalar sonunda 2012 yılında internete yüklendiği öğrenildi.

ÖSO uzantılı hesaplar tarafından yıllar içerisinde birçok farklı sitelerde yüklenen bu videonun Humus’ta çekildiği tahmin ediliyor.Videodakilerin kim olduğuna dair ise net bir bilgi ya da analiz bulunmuyor.

ALSO READ  Halep’teki kuşatmayı kırmaya çalışan cihatçılar püskürtüldü !

4-) Cihatçılar tarafından yıllar önce yapılan katliamın, Halep’te sivil katliamı olarak paylaşılması:

Yine son dönemlerde pek çok kez karşılaştığınız fotoğraflardan birisi.Arapça yayın yapan ÖSO ve İhvan uzantılı sosyal medya kanalları arasında yayılan bu fotoğraf gerçekte Halep’e ait.Fakat katliama uğrayan taraf Suriye devletini destekleyenler ve askerler.

2013 yılında Halep’in Han Asel beldesindeki bu cesetler, cihatçılara teslim olduktan sonra infaz edilen Suriye hükümeti adına çalışan siviller ve ordu yetkilileri.Aşağıdaki fotoğraf ise bu katliamın hemen öncesi çekildi.Fotoğrafta görülen kişiler ise teslim olan Suriyeli askerler:

5-)Bombardımanda kafasından vurulduğu söylenen küçük çocuk:

Sosyal medyada Halep başlıkları altında sıkça rastladığımız bir başka fotoğrafın daha Filistin’de çekildiği ortaya çıktı.

Gazze’deki bu çocuk, ÖSO’ya bağlı komutanların radyolara çıkıp yardım istediği İsrail tarafından 2 yıl önce Gazze’de vuruldu.

6-) Suudi medyasından Türk medyasına duygu sömürüsü fotoğrafları:

Halep’teki ordu ilerleyişi ile birlikte endişesi artanların başında Körfez devletleri geliyor.Yüz milyonlarca dolar harcayarak sürdürdükleri bu savaşta, Halep’in ellerinden kayıp gitmesini görmek çok zor olacak ki, Suudi medyası acemi bir şekilde propagandaya devam ediyor

Körfez medyasından Türk medyasına kadar yüzlerce kez paylaşılmış ve etkileşime girmiş bu fotoğraf ise 2010 yılında internete yüklenmiş.Suriye’deki savaş ise 2011 yılında başladı.Upload bilgilerine göre fotoğraf Mısır’da çekilmiş.

8- )Sırma firmasının Halep’e yardımı (!)

Sahte fotoğraflarla yazılı ve görsel medyada oluşturulan algı ve beraberindeki duyarlılık akımına Sırma su firması da katıldı.

Halep’e yardım tırları gönderdiğini sosyal medyada duyuran Sırma firmasının paylaştığı fotoğrafın aslında Volvo şirketine ait test sürüşü sırasında çekildiği öğrenildi.

ALSO READ  İdlib’ten Halep’e saldıran cihatçılar ağır kayıplar vererek çekildi !

Kaynak: almasdar

Kara Propaganda: Halep Yalanları (1. Bölüm)

 

NOT:”İslamcı”,”Cihatçı” vb. kavramların Suriye muhalifleri olan tekfirci teröristler ve destekçileri için kullanılması çok büyük bir yanlışlıktır.Çünkü, emperyalist ve siyonistlerin amacı yumuşak savaş sürecinde bu tür İslami kavramları yıpratmak ve yanlış algılar oluşturmaktır. Haberin orjinalini bozmamak için bu kelimeleri haberden çıkartmak istemedik.

islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz