Çarşamba , 24 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » KATAR Eski Başbakanından İsrail-Arabistan-İran-Yemen İTİRAFLARI
KATAR Eski Başbakanından İsrail-Arabistan-İran-Yemen İTİRAFLARI

KATAR Eski Başbakanından İsrail-Arabistan-İran-Yemen İTİRAFLARI

Katar Eski Başbakanı Hamad b. Casim Âli Sani, Suudi Arabistan ve bazı körfez ülkeleriyle birlikte İran ve Yemen aleyhinde komplolar kurduklarını, fakat yaptıklarından pişman olunca Suudi Arabistan’ın düşmanına dönüştükleri itirafında bulundu.

Kanada’da yayın yapan bir medya kurumu ile röportaj yapan eski başbakan Hamad b. Casim, Suudi Arabistan’la yaşanan son ihtilafları hakkında tarihi itiraflarda bulundu.

Eski Katar Başbakanı, Yemen ve İran aleyhinde yapılan birçok komploda Suudilerle ortak olduklarını itiraf ederek, “Suudili kardeşlerimizden bunu beklemiyorduk. Bu kabul edilir bir şey değil. Zannedersem Suudili yöneticiler siyasette henüz yeni ve tecrübesizler” diye konuştu.

”Arabistan İle Birlikte İran’a Karşı Komplo Kurduk”

Hamad bin Casim, bölge siyasetlerinin yanlış olduğunu anladıklarını itiraf ederek şöyle konuştu: “Evet biz bölgeye dönük bazı siyasi hesap kitaplarda yanlış yaptık. Fakat bunları Körfez ülkelerinin memnun etmek için yaptık. Suudi Arabistan İran’a karşı Amerika ve İsrail’in emir ve isteklerini yerine getiriyor.

Bu yolda çok para da harcıyor. Biz Yemenli kardeşlerimize karşı yapılan insan dışı saldırılara ortak olduk. Fakat bu saldırılardan pişman olup, hem siyasi hem savaş meydanı kayıplarına neden olan saldırıların durmasını isteyince düşmana dönüştük.”

”Terörizmin Kaynağı Suudi Arabistan”

Katar’ın terörizme destek vermediğini ve vermeyeceğini, teröristlerle savaş halinde olduklarını belirten Katar Eski Başbakanı, “Oysa Suudi Arabistan Vahhabi inancına ve fitneci Şeyhlere sahip. Teröristlerin çoğu ya Suudi ya da Suudi camilerinde eğitim görmüşler” diye konuştu.

”Ahmaklara Cevap Vermiyoruz”

Katar’ı tehdit eden Suudi veliahdı Muhammed b. Salman’a da cevap veren Katar Eski Başbakanı, “Biz siyasette yeni olanlar ve ahmaklara cevap vermiyoruz.

Tüm bu sonuçların, Yemen’e saldırının ve koalisyonun kayıplarının, özellikle de Suudi güçlerinin kayıplarının asıl müsebbibi bu cahilin yüzsüzlükleri.

Şu da bilinmelidir ki biz kolay lokma değiliz. Küçük bir ülke olduğumuz doğrudur, fakat güçlü ve uluslararası itibarı olan bir ülkeyiz” dedi.

Filistin Haber Ajansı

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz