Perşembe , 14 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Katar Suud kavgasına ABD de dahil oldu
Katar Suud kavgasına ABD de dahil oldu

Katar Suud kavgasına ABD de dahil oldu

Amerika Hükümeti, Katar ve Suud arasında daha önce benzeri görülmemiş çatışma ve gerginliklerin içine girdi ve Katar’a karşı Riyad tarafını tuttuğunu açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Dina Powell şu ifadelerde bulundu: ‘Katar, Amerika Başkanı Donald Trump’ın katılımıyla Riyad’da düzenlenen son liderler toplantısındaki anlaşmalara bağlı kalmalıdır.’

Powell, Weekly Standard Dergisinde yayınlanan son konuşmasında şunları söyledi: ‘Riyad’da terörizmle mücadele merkezinin oluşturulması anlaşması, terör örgütlerine mali destek sağlanmaması konusundaki anlaşmaların en üst düzeyini kapsamaktadır.

Amerika Hazine Bakanlığı bu anlaşmaya göre ve Körfez Arap ülkelerinin iş birliği ile, herkesin bu anlaşmada verdiği sözleri uygulayıp uygulamadığını denetleyecektir.

Katar Hükümetini bu anlaşmayı imzalamaya yöneltmek Amerika’da bizim için büyük bir başarıydı. Arap Yarımadasındaki küçük bir emirlik olan Katar, her zaman terörizmle mücadele karşısında alınan her türlü önleme meydan okumuştur.

Mutabakat Zaptının önemi şudur, Katar olmak üzere herkes onu imzalamış ve bu mutabakatın ayrıntılarını kabul etmiştir ve onlar bu ayrıntıların terörizmi destekleyen herkesin cezalandırılması olmak üzere onların sorumluluklarını belirlediğini bilmektedir.’

Katar Hükümetinin Resmi Haber Sitesinde bu ülkenin Emirinden naklen yer alan konular ışığında, Katar ve Arabistan arasında bu günlerde benzeri görülmemiş çatışmalar ve gerginlikler yaşanmakta ve iki tarafın medyası da birbirlerine saldırmaktadır.

Katar Hükümeti bu haber sitesinin siber saldırılarına maruz kaldığını ve yayınlanan açıklamaların Katar Emirine ait olmadığını açıkladı ama Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, bu açıklamaları reddetti.

Bu gerginlikler, bazı Arap ve İslam ülkeleri liderlerinin Trump’ın katılımı ve Arabistan’ın ev sahipliği ile Riyad’da düzenledikleri toplantıdan birkaç gün sonra başladı ve Kuveyt Hükümeti arabuluculuk girişiminde bulundu.

Tesnim Haber Ajansı

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz