Cuma , 24 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Mahmud Zahhar’dan Halid Meşal’e sert eleştiriler
Mahmud Zahhar’dan Halid Meşal’e sert eleştiriler

Mahmud Zahhar’dan Halid Meşal’e sert eleştiriler

Hamas’ın Gazze’deki üst düzey liderlerinden Mahmud Zahhar, Suriye konusundaki tutumu sebebiyle Hamas yönetimine sert eleştirilerde bulundu.

Mahmud Zahhar, Hamas’ın Suriye’yi terk etmekle büyük bir hata yaptığını belirterek İran’ın Suriye’deki varlığının bölgedeki güç dengesi açısından gerekli olduğunu söyledi.

Vatan 24 Haber Ajansına demeç veren Mahmud Zahhar, Halid Meşal’i, Hamas’ın kuruluş ilkeleri konusunda yetersiz görmeye başladığı için kendisini Hamas Siyasi Büro Başkanlığına daha layık gördüğünü söyledi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ile yardımcısı İsmail Heniye’yi daha önce benzeri görülmedik bir şekilde eleştiren Mahmud Zahhar, Meşal ve Heniye’yi katar’a tabi olmakla suçladı ve “İran İslam Cumhuriyeti, Filistin’in gerçek destekçisidir. Tahran, siyonist düşmana karşı Direniş’e para ve silah vererek yardım ediyor” dedi.

Suriye konusuna da değinen Mahmud Zahhar, “İran’ın Suriye’deki varlığı, bölgedeki güç dengesini garanti ettiği için gereklidir” dedi. Halep’te katliamlar yapıldığına dair yayımlanan haberlerin Batı medyasının Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’i devirmek için uydurduğu hikayeler olduğunu belirten Zahhar, bu tür hikayelerin ve hilelerin birer tekrara dönüştüğünü ve artık kimsenin de bunlara inanmadığını söyledi.

Mahmud Zahhar, Hamas’ın Suriye’yi terk etmekle büyük bir hata yaptığını ve bu hatadan da Halid Meşal’in sorumlu olduğunu belirterek “Biz Suriye’nin bize yaptığı yardımları unutmayız. Suriye geçmişten beri Hamas’ın ve Filistin Direnişi’nin sağlam kalesiydi. Ama biz bu ülkeyi terk ettik. Hareketin (Hamas’ın) bazı ülkelerin etkisi altına girmesinden dolayı Şam’ı terk ettik” dedi.

Mahmud Zahhar, adına “Suriye Devrimi” denen ve Amerika tarafından desteklenen müdahalenin en büyük muhalifinin kendisi olduğunu belirttiği açıklamasında Hamas’ın Mısır’ın iç meselelerine karışmayacağını vurguladı ve böylesi bir şeyin olması halinde bundan Hamas’ın askeri kanadının sorumlu olacağını söyledi.

Gazze’deki Sabirin Hareketine yönelik baskıların Katar ve Türkiye eksenine bağlı bazı Hamas liderlerinin tutumundan kaynaklandığını belirten Zahhar, kendi ifadesiyle “yabancı ülkelerin ajandaları ya da kişisel çıkarları uğruna Hamas’ı satanların” cezalandırılmasını istedi.

YDH

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz