Pazartesi , 11 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Mesud Barzani’yi zor günler bekliyor: Değişim Hareketi ve Yurtseverler Birliği Yeniden Birleşebilir
Mesud Barzani’yi zor günler bekliyor: Değişim Hareketi ve Yurtseverler Birliği Yeniden Birleşebilir

Mesud Barzani’yi zor günler bekliyor: Değişim Hareketi ve Yurtseverler Birliği Yeniden Birleşebilir

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Siyasi Bürosunun Yönetim Kurulu üyesi partisinin Değişim (Goran) Hareketine yeniden birleşme önerisinde bulunduğunu söyledi.

Tesnim Haber Ajansı – Geçtiğimiz günlerde Kürdistan Yurtseverler Birliğinin Değişim Hareketine yeniden birleşme önerisinde bulunması bölgedeki çeşitli medya arasında tartışma konusu haline geldi. Bu iki parti 2009 yılında ayrılmış ve Süleymaniye bölgesinde sürekli iki rakip olarak yer almışlardır ama birkaç ay önce bu iki partinin yeniden birleşmesiyle ilgili olarak siyasi bir anlaşma imzalandığı söylentileri duyulmaya başladı. Hatta Kürdistan Yurtseverler Birliği Siyasi Bürosunun Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Muhammed Can açık bir şekilde partisinin Değişim Hareketine yeniden birleşme önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Kadir Muhammed Can açıkladığı öneriyi savunarak, Irak Kürdistan Bölgesinin, Yurtseverler Birliği ve Değişim Hareketinin yeniden birleşmesine ihtiyacı olduğunu ve bu hedefin gerçekleşmesi konusunda umutlu olduğunu açıkladı.

Öte yandan Değişim Hareketi Partisinin milletvekili olan Bistun Fayık, Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Değişim Hareketi arasındaki anlaşma hükümlerinin uygulanmamasını eleştirerek şunları söyledi: ‘Siz Değişim Hareketi ile yaptığınız anlaşmanın hatta bir maddesini bile uygulamazken nasıl oluyor da yeniden birleşmekten bahsediyorsunuz?’

Irak Kürdistan Bölgesinin bu milletvekili aynı zamanda iki parti arasındaki siyasi anlaşmanın Kürdistan Bölgesinde siyasi durumun normalleşmesi ve temel ekonomik reformlar gerçekleşmesi amacıyla imzalandığını söyledi ve bu anlaşmanın uygulama aşamasına geçmemesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği Merkez Konseyi’nin son toplantısında, Değişim Hareketi ile birleşme konusu görüşülmüştü. Kürt medyasının açıklamalarına göre bu toplantıda konsey üyelerinin konu hakkında farklı görüşlere sahip olduklarını dile getirdikleri belirtiliyor.

Medya tarafından açıklanan bilgilere göre, Kürdistan Yurtseverler Birliği Merkez Konsey üyelerinden bazıları, Değişim Hareketiyle yeniden birleşmenin Kürdistan Bölgesinde siyasi dengenin sağlanması konusunda önemli bir adım olduğunu düşünüyor. Buna karşılık olarak bazı üyeler de bu parti ile siyasi bir anlaşma sağlamanın bu siyasi dengeyi oluşturacağına ve anlaşmanın maddelerinin uygulanmasını beklemek gerektiğine inanıyor.

Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Neçirvan Mustafa liderliğindeki Değişim Hareketi, Kürdistan Bölgesinde siyasi alanda etkili iki parti olup, ortak bir siyasi anlaşmaya sahiptir. Bu iki parti arasında imzalanan anlaşmanın karşılıklı koordinasyon sağlamak ve ortak siyasi bir duruş izlemek için imzalandığı belirtiliyor ama şimdiye kadar Kürdistan Bölgesinde siyasi alanda bu anlaşmanın maddelerinin uygulandığına dair bir etki görülmüyor.

Değişim Hareketi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği karşılıklı koalisyon sağlayarak, Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Parti ile rekabette terazinin dengesini kendi lehlerine değiştirebilirler.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz