Çarşamba , 22 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Muhalifler Trump’ın Karşısında!
Muhalifler Trump’ın Karşısında!

Muhalifler Trump’ın Karşısında!

Suriye muhalefetinden bazı temsilciler ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ı Washington’da ziyaret ettiler.

Washington Post’un haberine göre, Suriyeli muhalifler geçen hafta ABD’nin başkenti Washington’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Suriyeli muhalif gruplar tarafından kurulan ‘geçici hükümetin başbakanı’ Cevad Ebu Hatib, Washington Post’a verdiği demecinde, “Ona (Trump) mesajımız şu: Bahsettiği ama tanımadığı muhalefet Suriye halkıdır. Trump’ın bizi daha iyi tanımayı denemesi gerekiyor” dedi.

Sputnikin verdiği habere göre, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Genel Sekreteri Abdul İlah Fahad da gazeteye yaptığı açıklamada, Suriye muhalefetinin Trump’ın Rusya’yla işbirliği yapma planını desteklediklerini belirtti, fakat Rusya’yla çalışmanın İran’ı güçlendirmekle sonuçlanmaması gerektiği yönünde de çağrıda bulundu.

Fahad, “Trump’ın Rusya’yla çalışması iyi. Zira Rusya ve ABD’nin Ortadoğu’daki sorunların nasıl çözümlenebileceğine yönelik bir tür anlayışa sahip olması gerek. Ama (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad buna dahil olmamalı. Trump Esad’la ortaklık yaparsa bu doğrudan İran’ı güçlendirir.” ifadesini kullandı.

Bunların yanı sıra Fahad, Suriye muhalefetinin çoktandır Rus yetkililerle iletişim içerisinde olduğunu da ekledi. Washington Post’a konuşan Suriyeli muhalifler ayrıca Ocak ayında görevden ayrılacak olan ABD Başkanı Barack Obama ve yönetiminin kendilerine pek çok söz verdiğini, fakat bunları yerine getirmediğini belirtti.

TEKFİRCİ MİLİTANLAR HALEP’TE BOZGUNA UĞRADI

Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezi, Halep’in yüzde 95’inden fazlasının tümüyle Suriye ordusunun kontrolüne geçtiğini duyurdu.

Merkezden yapılan açıklamada, “Son 24 saat içinde Suriye ordusu, Halep’in doğu kesimlerinin dörtte üçünü özgürleştirdi. Bunun sonucunda Halep’in yüzde 95’inden fazlası ordunun kontrolüne geçti. Kentin doğusunda militanların kalmaya devam ettiği alanların toplamı 10 kilometrekareden daha az” denildi.

‘100 BİNDEN FAZLA KİŞİ HALEP’TEN TAHLİYE EDİLDİ’

Açıklamada Halep’i özgürleştirme operasyonuna başlandığından bu yana 40 binden fazlası çocuk 100 bini aşkın sivilin kentten tahliye edildiği bilgisi de paylaşıldı. 5100 sivilin ise teröristlerden kurtarılan bölgelerde yer alan evlerine döndüğü kaydedildi.

‘2200 MİLİTAN SİLAH BIRAKTI’

Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezi, Halep’i özgürleştirme operasyonlarına başlandığı tarihten bu yana 2200’den fazla militanın silah bıraktığını da bildirdi. Merkez, teslim olan militanlardan 2137’sinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kararıyla affedildiğini de aktardı.

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz