Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Myanmar’da Müslümanlara zulüm devam ediyor
Myanmar’da Müslümanlara zulüm devam ediyor

Myanmar’da Müslümanlara zulüm devam ediyor

Myanmar’da bir grup Budist, evinin bahçesinde İslami eğitim vermek için bina yaptırdığı gerekçesiyle bir müslümana saldırarak ağır yaraladı.

Bago bölgesinde Budist gruplar, evinin bahçesinde İslam eğitimi vermek üzere bina inşa ettiği gerekçesiyle saldırdıkları bir kişiyi ağır yaraladı.Abdul Şerif adındaki yaralının Vav’da bir hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Vav kenti polis sözcüsü Htay Khaing açıklamada bulunarak, yaralı Müslümanın ailesini korumak için ek önlemlerin alındığını belirtirken Abdul Şerif’in güvenliği için hangi hastanede tutulduğuna dair bilgi vermedi.

Polis yetkilileri, Budistlerin saldırıda inşaat halindeki binayı da yıktıklarını belirtti.

Yaralı Müslümanın kardeşi Abdul Şarik, açıklamasında, bölgedeki cami külliyesinde bulunan medresenin kullanılamaz durumda olması nedeniyle Abdul Şerif’in evinin bahçesinde bu binayı inşa ettiğini kaydetti.

Abdul Şarik, ‘Kardeşim, böyle bir okul inşa etmenin suç olmadığını söylemişti. Neden saldırıya uğradığına bir anlam veremedim.’ dedi.

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012 yılında Budistler ile Müslümanlar arasında yaşanan çatışmalar, Arakanlı Müslümanların dramını gözler önüne sermişti. Olaylarda çoğu Müslüman çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmiş, şiddet olayları nedeniyle binlerce kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Ülkede 1982’de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar “devletsiz” sayılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından “eziyet gören dini azınlık” olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor. BM’ye göre, ülkede gördükleri zulüm nedeniyle yaklaşık 130 bin Arakanlı Müslüman, Myanmar’dan kaçtı.

dünya bülteni

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz