Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Nardaran’da Camiler Kapandı!
Nardaran’da Camiler Kapandı!

Nardaran’da Camiler Kapandı!

Nardaran’da gerginlikler son bulmuyor. 26 Kasım olaylarının ardından tutuklanan ilahiyatçılar ve kasaba sakinlerinden hiçbir haber alınamazken, kasaba üzerine baskılar devam ediyor. Hz. İmam Rıza’nın (a.s) kız kardeşı Rahime Hatun (s.a) ziyaretgâhının da bulunduğu Nardaran’da son gelişmeler sonucu vatandaşlar mescitlere gidemiyor.

Dini kurumlardan sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Mübariz Kurbanlı kasaba sakinlerinin camilere alınmaması ile ilgili rahatsızlığa ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurbanlı, buna neden olarak Nardaran’daki camilerin yasadışı olduğu iddiasını ileri sürerek, kasaba camilerinin şimdiye kadar kayıtsız şekilde hizmet verdiğini dile getirdi. Nardaran Cuma Mescidinin daha önce yasal çalıştığını kaydeden komite başkanı, 2009 yılında mevzuatta yapılan değişiklikten sonra tekrar kayıtların yapılmadığını bildirdi.

Azerbaycan halkının kasabada genellikle ziyaret ettiği yerlerden olan Rahima Hatun (s.a) ziyaretgahı da komite tarafından mercek altına alınmış durumda.

İlçeye polis baskınının ardından tutuklanan kişilere dair hiçbir bilginin verilmemesinin ardından durumla ilgili bir grup Nardaran sakini, Azerbaycan İnsan Hakları Yetkilisi Elmira Süleymanova’ya başvurdu. Nardaran İhtiyarlar Konseyi Başkanı Natig Kerimov’un verdiği bilgiye göre, başvurunun ana sebebi kasabada yaşanan son olaylarda tutuklanan kişilerle ilgili aile üyelerinin bilgi almak istemeleridir.

on4

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz