Cuma , 24 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Seyyid Nasrallah: Hariri’nin İstifasının Sorumlusu Arabistan’dır
Seyyid Nasrallah: Hariri’nin İstifasının Sorumlusu Arabistan’dır

Seyyid Nasrallah: Hariri’nin İstifasının Sorumlusu Arabistan’dır

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, Beyrut’ta yaptığı konuşmada Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifasını değerlendirdi.

 Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, “Bu akşam Saad Hariri’nin istifası hakkında konuşacağım. Birkaç gün önce bir Suudi yetkili tehditkar sözlerle Hizbullah’ın Lübnan hükümetinden atılması gerektiğini ileri sürdü” dedi.

Nasrallah: Başbakan Hariri, Suudi Arabistan’a yaptığı ilk ziyaret sonrası kabine toplantısında, herkese Suudilerin istikrar ve güvenlikten yana olduğunu ve mevcut hükümetin sürdürülmesini desteklediğini söyledi. Kendisi ilk ziyaretten memnuniyet duyduğunu ve yeni yardımlar ile seçimlerden bahsetti. Fakat Saad Hariri’nin ikinci Suudi Arabistan ziyaretinde neler yaşandığını ve niçin istifa ettiği konusunda kimsenin bilgisi yok. Başbakan bir kez daha Suudi Arabistan’a giderek kendi istifasını ilan etti. Niçin Hariri’ye Lübnan’a geri dönüp istifasını açıklamasına izin verilmedi?

Saad Hariri’nin istifasının El-Mustakbil akımı da dahil Lübnan’da herkesi şaşırttığını açıklayan Hasan Nasrallah, “Biz bu istifayı talep etmedik. Kanaatimce hükümet gelecek seçimlere kadar faaliyetini devam ettirebilirdi, çünkü ortam da çok uygundu” ifadesini kullandı.

Nasrallah, açıklamasının bir kısmında da, bu istifanın Suudilerin Lübnan’ın iç işlerine karıştığının bir işareti olduğuna dikkati çekti.

“Başbakan Hariri’nin istifasının nedeni Lübnan’daki iç sorunlar ve sıkıntılar mı? Kesinlikle hayır” diyen Seyyid Hasan Nasrallah, bunun asıl nedenlerini Suudi Arabistan’da aranması gerektiğini kaydetti.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, “Şu anda Suudi Arabistan’ın hangi yöne doğru gideceğini bilmiyoruz. Onlar Lübnan’a odaklanmak yerine ilk önce Yemen’de düştüğü bataklıktan kurtulmaya çalışmalı” şeklinde konuştu.

Nasrallah, Hariri’nin istifasının İsrail’in Lübnan aleyhinde savaş hazırlıkları olduğuna dair çıkan şayialara da temasla, İsraillilerin kesin olarak zafer kazanacaklarını görmedikleri sürece Lübnan ile hiç bir savaş girmeyeceklerini ve böyle bir savaştan sakınacaklarını söyledi.

Tesnim Haber Ajansı

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz