Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Öncü Şahsiyetler » Hasan Nasrallah » Nasrallah’ın Özel Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler
Nasrallah’ın Özel Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler

Nasrallah’ın Özel Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler

Lübnan’ın El Ahbar gazetesinin Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah’la yaptığı röportajın özel bölümleri. İslamivahdet.com ,  Nasrallah’ın özel hayatıyla ilgili soruları ve Nasrallah’ın verdiği cevapları sunuyor :

Futboldan hoşlanıyor musunuz ?

Evet, futbolu seviyorum. Sarık takmadan önce oynuyordum; daha sonraları ise dostlarımla futbol oynamaya devam ettim.

Herhangi bir takım tuttunuz mu ?

Önceleri farklılık olsun diye Brezilya ve Arjantin takımlarını tutuyordum. Özellikle de Maradona’nın oynadığı dönemlerde. Onun performansını çok beğeniyordum.

Geçtiğimiz (2014) Dünya Şampiyonasında herhangi bir takımı taraftar olarak desteklediniz mi ?

Çevremdeki insanlar benim Brezilya takımını desteklediğimi söylüyorlar fakat aslında hiçbir takımı tutmuyorum. Hizbullah, güzel performansı ve taktiklerinden dolayı Brezilya takımına daha yakın gibi. Bazıları bunun Şiiler için de özel anlam taşıyan sarı ve yeşil renklerinden dolayı Brezilya bayrağından kaynaklandığını da söylüyorlar.

Bu yıl (2014) Dünya şampiyonasındaki futbol maçlarını takip ettiniz mi ?

Doğrusu bu yıl Suriye, Irak ve daha sonraları da Gazze’de meydana gelen olaylardan dolayı bu tür şeyleri izlemeye moralim kalmadı.

Bu yıl Dünya şampiyonasındaki herhangi bir karşılaşmayı izlediniz mi ?

Final karşılaşmasının bir kısmını izledim. Onu da oğlum izlediği için izledim. Oğlum, Almanya takımını tutuyordu, ben de rekabet olsun diye Arjantin’in tarafını tuttum.

İnsanın yaşadığı yer ve yatağı, yastığı vs. sürekli değişirse rahat edemez. Siz böyle sürekli yer değiştirerek nasıl yaşıyorsunuz ?

Doğru söylüyorsunuz. Fakat sürekli yer değiştirmek insanın hayatının bir parçası halini alınca normal geliyor. Özellikle 2006 yılından sonra benim için çok doğal ve normal bir şey oldu.

En sevdiğiniz yemek hangisi ?

Önceleri çok sevdiğim yemekler vardı ancak bugün benim için hiçbir yemek arasında fark yoktur. Savaş meydanında olan ve yemek seçme hakkı olmayan bir asker gibi ne olursa onu yiyorum. Önceleri balığı ve bazı yemekleri seviyordum.

Uzun süredir araba kullanmıyorsunuz doğru mu ?

Evet, 1986 yılından beri araba kullanmıyorum.

Lübnan’ın Dahiya bölgesi 2006 yılından sonra çok değişti. Bu değişiklikler hakkında bir bilginiz var mı ?

Elbette. İsrail bazı Arap medyalarının da verdiği bilgiye göre benim sadece bir sığınakta, insanlardan uzak yaşadığımı ve ne insanların beni gördüğünü ne de benim onları gördüğümü zannediyor. Ben sığınakta yaşamıyorum. Sürekli yer değiştirmek halkı görmeye engel değil. Mesele onların beni görmemesidir. Dahiye bölgesindeki eski ve yeni mekanlar, gelişen olaylar ve özellikle de Beka bölgesi hakkında çok geniş bilgim var.

Lübnan’da en sevdiğiniz bölge neresidir ?

Hangi bölgeyi veya kenti daha çok sevdiğimi kendime sorduğumda bir cevap bulamıyorum. İnsanın yaşadığı hayat düzeni bazı duyguların aynı olmasına sebep veriyor.

Film veya dizi izleyebiliyor musunuz ?

Vaktim olduğunda ‘Haccac bin Yusuf’, ‘Hz. Yusuf’ ve ’El Teğribiye Filistiniye’ gibi dizileri izliyorum.

Roman okuyor musunuz ?

Önceleri çok roman okurdum fakat beş yıldır roman türünde bir kitap okumadım. Bir süre önce bana hediye edilen ‘Eynul Cuze’ isminde bir romanı okumuştum. Mes’uliyet ağır olunca bu tür mevzular kenarda kalıyor ve  öncelik güncel mevzular oluyur. Mesela bu sıralar ‘Tekfircilik, Tekfirciliğin kökü ve sebepleri’  hakkında kitaplar okuyorum. 2006 yılından önce İsrail hakkında kitaplar okuyordum. Çünkü bizim savaşımız onlarladır ve bu konuda bilgi sahibi olmamız lazım.

El Ahbar gazetesini okuyor musunuz ?

Evet, neden okumayayım. Diğer gazeteleri de okuyorum. Son zamanlarda bütün gazetelerin özetlerini okuyorum.

El Menar kanalından başka kanalları izliyor musunuz ?

Kumanda elimde oldukça sürekli kanal değiştiriyorum ve hangi kanalda faydalı bir şey varsa onu izliyorum. Hangi kanalın ne dediğini bilmek için hepsine kısa şekilde bakıyorum. Mesela El Cezire, El Meyadin ve El Arabiya kanallarını izliyorum.

Takip ettiğiniz köşe yazarı var mı ?

Evet, isimlerini söylemiyorum ama yazılarını takip ettiğim bazı köşe yazarları var.

Takip ettiğiniz yazarların siyasi görüşleri sizinle aynı mı ?

Elbette hayır. Bazıları bizimle aynı siyasi görüşe sahiptir bazıları farklı görüştedir. İnsan her iki tarafın da görüşlerini okumalıdır.Sadece kendi tarafındakilerin görüşlerini okumak yeterli gelmez.

Arapça ve Farsça’dan başka dil biliyor musunuz ?

Önceleri İngilizce’yi çok iyi biliyordum ama konuşmadığım için zayıfladı. Zayıf şekilde konuşabilirim ama konuşulanları anlıyorum. İngilizce haberleri izleyebiliyor ve İngilizce kitapları okuyup anlayabiliyorum. Farsça’yı çok iyi düzeyde biliyorum.

Çeviri: islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz