Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Öncü Şahsiyetler » Hasan Nasrallah » Nasrullah’tan Yemen halkına destek
Nasrullah’tan Yemen halkına destek

Nasrullah’tan Yemen halkına destek

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un güneyinde, Yemen halkı ile dayanışma toplantısına video konferansıyla katılarak bir konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Arabistan’ın boş bahanelerle mazlum  Yemen halkına yönelik saldırılarıyla bölge ve dünyanın tepkisini aldığını söyledi.

“Amerika ve Suudi Arabistan’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği Yemen saldırısını kınıyoruz. Her durumda ve herkese rağmen Yemen halkının arkasındayız. Buna hiç kimse engel olamaz” diyen Nasrullah, Yemen’e karşı savaşın Arap olan Yemen’in sözde savunulması amacıyla olduğu iddiasına da tepki göstererek;  İslam’dan önce ve hatta Arap  yarımadası ahalisinin Arap olarak nitelendirilmesinden önce de Yemen halkının  Arap medeniyetine sahip olduğunu söyledi.

Arabistan’ın Yemen’e saldırısının, Şii ve Sünni savaşı olduğu iddialarını da reddeden Nasrullah, bu savaşın Arabistan’ın  siyasi hedeflerinin olduğu Yemen aleyhindeki bir savaş olduğunu  söyledi.

Nasrullah, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) birkaç gün önce Yemen’de halk direniş hareketi Husilere silah ambargosu kararına da temasla; “Ayrıntılarına girmeye, üzerinde konuşmaya gerek yok. BMGK, her zaman olduğu gibi kurbanları görmezden geliyor. Tıpkı Lübnan’da, Filistin’de, Gazze’de yaptıkları gibi” ifadesini kullandı.

Yemen’de sadece savaşçılara değil, 24 milyon Yemenliye ambargo uygulandığını belirten Nasrullah, “Tıpkı İsrail’in, Gazze’ye yaptığı gibi siviller aç, susuz, ilaçsız, çaresiz bırakılıyor. Hem de tamamen İsrail’in de kullandığı gerekçelerle. Yemen’de sivil halk, resmi kurumlar, ordu hedef alınıyor. Zerre kadar aklı olan kimse bunun (müstefi firari cumhurbaşkanı) Hadi’nin geri getirilmesi için olduğunu söyleyemez” dedi.

Nasrullah, Suudi rejiminin Suriye’de  yenildiğini aynı şekilde Lübnanv e Irak’ta da yenilgiye uğradığını belirtirken bölgenin etkili ülkesi İran’la görüşmeye  hazır olmadığını   Yemen ve Bahreyn’de kadınları, çocukları öldürmek  yoluyla  başarı peşinde olduğunu söyledi.

Hizbullah genel sekreteri,  müslümanlar, Araplar ve dünyanın Suudi rejiminin Yemen’e saldırısını durdurmaları  için girişimde bulunmaları gerektiğini belirterek; özellikle de müslümanların hac ve umre için Mekke ve Medine’ye giden ziyaretçilerin paralarıyla Yemen halkını katleden Suudi’ye ‘Yeter artık’ demelere gerektiği çağrısında bulundu.

Nasrullah, İslam dünyasında ihtilafların  kaybeden tarafının, Filistin milleti ve Filistin meselesi  olacağını ve  kazanan tarafın ise  İsrail ve Amerika olacağını söyledi.

Nasrullah ayrıca, Pakistan parlamentosunun koalisyona katılmama kararı nedeniyle Pakistan hükümeti ve halkına teşekkür etti.

Mekke ve Medine’nin, “Yemen tehdidine” karşı korunması için, bazı Müslüman ülkelerden ve Suud’dan cihat çağrıları yapıldığını belirten Nasrullah, şunları kaydetti: “Peki bu kutsal iki beldeyi Ensarullah mı tehdit ediyor? Yemenliler, kutsal mekanlara, peygamberimize olan sevgileriyle meşhurdur. Buralara bir tehdit olduğu doğrudur. Bu tehdit öncelikle DAEŞ’ten gelmektedir. ‘Gerçek tevhide aykırı olarak insanların, Kabe’nin etrafında toplanıp taşlara taptıklarını’ iddia eden onlardır. Suud Kralı,1926’da Hicaz’ı işgal ettiğinde Vahhabi takipçileri, bütün tarihi eserleri ortadan kaldırıp, imha ettiler. Peygamber efendimizin kabrinin yıkılmasını istediler. Peygamberimizin kabrini yıkmadan önce sahabelerin, Peygamber eşlerinin kabirlerini, evlerini imha ettiler. Peygamberimizin mezarı kalmıştı. O zaman tüm İslam ümmeti ayağa kalktı. Hem Şii hem Sünni alimler Peygamberimizin mezarının yıkılmasını beraberce engellediler. Benim yalan söylediğimi iddia edenler tarih kitaplarına bakabilirler.”

Suud ile DAEŞ’in “aynı zihniyete” sahip olduğunu belirten Nasrullah, “Irak’taki kültürel mirası yok eden zihniyetle Peygamberimizin kabrini yok etmek isteyen zihniyet aynıdır. Biri diğerinin öğrencisidir. Bu fetvalar kime ait? Kim bu düşünceyi yayıyor, destekliyor, okullarında okutuyor? Suud yapıyor. Dünyadaki tekfirci şiddetin baş destekçisi Suud rejimidir” dedi.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz