Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Şehitler » Nevab Safevi » Nevab Safevi’nin İslami Vahdet Vurgusu
Nevab Safevi’nin İslami Vahdet Vurgusu

Nevab Safevi’nin İslami Vahdet Vurgusu

Nevab Safevi Suriye İhvan-ı Müslimin genel sekreteri Şeyh Mustafa es-Sibai ile bir dizi görüşmelerde bulundu. Sohbetlerden sonra Mustafa Sibai,Suriye’deki bazı Şii gençlerin milli ve laik hareketlerle birlikte olduklarını, İslami hareketten uzak durduklarını söyledi. Duyduklarından rahatsız olan Nevab Safevi, Şiilerle Sunnilerin bulunduğu camide minbere çıkıp bir konuşma yaptı. Konuşmasının bir bölümünde ”…Gerçek Caferi Şii olmak isteyen herkes İhvan-ı Müslimin saflarına katılsın…” dedi.

Tahran’da Nevab Safevi ile mülakat yapan Pakistanlı bir gazetecinin dilinden Şii-Sunni ayrılığıyla ilgili bakış açısını öğreniyoruz: ”Nevab Safevi’den İslam dünyasında Şii – Sunni ayrılığıyla ilgili düşüncelerini sordum. Cevabında: ”…Müslümanların hakikatleri idrak etme, Şii Sunni ayrılığını bir tarafa bırakma ve hep beraber Allah’ın kitabına sımsıkı sarılma vaktinin gelmediğine oldukça üzülüyorum. Kesinlikle Kur’an-ı Kerim mevzide bekleyen düşmana karşı güçlü, dinamik ve sağlam bir vahdet oluşturabilir…”

Üstad Muhammed ed-Denavi, kitabında Mısır’daki Muasır İslami hareketleri anlatırken Bernard Levis’ten şöyle bir açıklama getirir. ”Her ne kadar Şii de olsa İslam Fedaileri, İslam vahdetini istemekteydiler. Onların Düşüncesi Mısır’daki İhvan-ı Müslimin’in düşüncesiyle çok yakındır. Çünkü onlar, İslam’ın hayat için kamil bir sistem olduğunu, Müslümanlar arasında fırkacılığı ve İslam mezheplerinin Şii-Sunni ayrılığını kabul etmemektedirler.”

Bu arada Nevab Safevi’nin vahdetle ilgili şu güzel sözünü zikretmeye değerdir: ”Hep beraber birlik olalım.Allah yolunda cihaddan başka herşeyi unutalım ve Şii-Sunni ayrılığını bir tarafa bırakalım”

İhvan-ı Müslimin’e ait el-Müslimun dergisi, Nevab Safevi’nin İslami Vahdet ile ilgili görüşlerini yayınladığı beşinci yılının ilk sayısından zikrettiğimiz bu alıntı bakış açısını tamamıyla yansıtır: ”Müslümanlar bir yerde tağutilerin saldırılarına uğradıkları zaman mezhebi ihtilaflarını bir kenara bırakmalı ve birbirlerinin sıkıntılarına ve sorunlarına ortak olmalıdırlar. Zulüm gören kardeşlerini kucaklamalıdırlar. İslami mücadelemizle düşmanın aramıza sokmak istediği tefrikacılık oyununu rahatlıkla bozabiliriz. İslam mezheplerinin varlığının hiçbir zararı yoktur ve biz onları ortadan kaldırmalıyız. Yapmamız gereken şey ise düşmanımızın bunları kullanmasının önüne geçmektir.”

islamivahdet.com

Not: Nevab Safevi 1956 yılında şehit olmuştur. Dolayısıyla Nevab’ın bu sözleri kendi dönemindeki İhvan’ın durumu için geçerlidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz