Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Nijerya devleti yasalara uymuyor
Nijerya devleti yasalara uymuyor

Nijerya devleti yasalara uymuyor

Geçen yılın Aralık ayında Nijerya ordusu vahşice bir saldırıda Şeyh Zakzaki’nin evine dökülerek bu ülkenin islami direniş liderini tutukladı. Ancak bu saldırıları karşılık veren Şeyh’in taraftarlarıyla Nijerya güçleri arasındaki ağır çatışmada Şeyh Zakzaki’yi destekleyenlerden 2 bin kişi şehit düşerken birçoğu da yaralandı.

Nijerya’nın bu vahşi tavrına karşı sadece Müslümanlar değil Hristiyanlar da tepki gösterdi ve bunlar sonunda başarıya ulaşarak, Nijerya Yüksek Mahkemesi’nin Şeyh ile eşinin tahliyesine karar vermesine neden oldu, ancak Nijerya devleti bu karara uymadı.

Bu konuyla ilgili Nijerya Uluslararası Af Örgütü Basın Sorumlusu İsa Fanus, Mehr’e yaptığı bir röportajda, Şeyh Zakzaki’nin sağlığıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: Biz Şeyh’in sağlık durumunu öğrenmek için büyük bir çaba sarf ettik ancak Şeyh’le görüşmemize hiçbir zaman izin verilmediği için bu konuda bir şey söyleyemeyeceğim.

İsa Fanus, Şeyh Zakzaki’nin mahkeme kararına rağmen serbest bırakılmadığıyla ilgili, “Biz de Şeyh’in özgür bırakılmamasıyla ilgili yoğun kaygımızı Nijerya devletine iletip onlardan Şeyh’iyle eşi ve birlikte tutuklanan diğer kişileri de serbest bırakmalarını talep ettik” diye konuştu.

Nijerya Uluslararası Af Örgütü Basın Sorumlusu, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari yönetimindeki devletin yasalara bağlı kalıp kalmamasıyla ilgili şöyle dedi: Nijerya devletinin bu ülkedeki yüksek Mahkeme’nin şeyh’in serbest bırakılmasına dair verdiği kararına uymayarak, yasalara bağlı olmadığını ispatladı. Böylece BM Nijerya devletinin bu işlemini şiddetle kınıyor.

mehrnews

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz