Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Nijerya Halkı Şeyh Zakzaki İçin Geri Sayıma Başladı
Nijerya Halkı Şeyh Zakzaki İçin Geri Sayıma Başladı

Nijerya Halkı Şeyh Zakzaki İçin Geri Sayıma Başladı

Geçen yıl bu gün Nijerya Ordusu tarafından, Nijerya İslami Hareketi Merkezine baskın yapılmış ve onlarca Nijeryalı Müslüman katledilerek, Şeyh İbrahim Zakzaki ve eşi ordu tarafından tutuklanmıştır. Bu baskında Şeyh Zakzaki’nin bir oğlu da hayatını kaybetmiştir.

Tesnim Haber Ajansı – Nijerya Ordusu, Şeyh Zakzaki’yi Nijerya Genelkurmay Başkanı’na suikast düzenlediği suçlamasıyla tutuklamıştır. Aradan bir yıl geçmesi ve Şeyh Zakzaki ağır işkenceler sonucu görme kabiliyetini kaybetmesinden sonra Nijerya Yüksek Mahkemesi, halkın protestolarının büyümesiyle Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılması kararını vermiştir. Nijerya Ordusu kurallara göre, kararın verildiği tarihten itibaren 40 gün içinde Şeyh İbrahim Zakzaki’yi serbest bırakmalıdır.

Şimdi Nijerya İslami Hareketi binlerce üyesi her gün yürüyüşler düzenlenerek Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmasını istiyorlar.

Nijerya Ordusu 2014’te de yüz binlerce insanın katıldığı Kudüs Günü Yürüyüşüne baskın düzenleyerek Şeyh Zakzaki’nin 3 oğlunu katletmiştir. Yine son aylarda da Nijerya İslami Hareketinin düzenlediği Aşura ve Erbain merasimlerinde onlarca kişi Nijerya ordusu tarafından katledilmiştir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz