Çarşamba , 13 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Nijerya Polisi Şeyh Zazaki İle Dayanışma Protestolarını Bastırdı
Nijerya Polisi Şeyh Zazaki İle Dayanışma Protestolarını Bastırdı

Nijerya Polisi Şeyh Zazaki İle Dayanışma Protestolarını Bastırdı

Nijerya Güvenlik Güçleri, Nijerya İslami Hareketi lideri Şeyh Zakzaki ile dayanışma protestosu düzenleyenlere saldırdı.

Nijerya Güvenlik Güçleri Abuca’da  düzenlenen protestoları polis köpeği, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak bastırdı.

Haber kaynakları çoğunluğu kadınlardan oluşan yüzlerce kişi Nijerya İslami Hareketi Lideri Şeyh Zakzaki’nin hala tutuklu bulunması nedeniyle barışçıl protesto düzenlediğini açıkladı.

Şeyh Zakzaki 2015 yılı kasım ayında Nijerya ordusu tarafından tutuklanmıştır. Şeyh Zakzaki’nin derhal serbest bırakılmasına ilişkin yargı kararı bulunmasına rağmen, o hala tutuklu bulunmaktadır ve ordu, Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmasına ilişkin yargı kararına kayıtsız kalmaktadır.

Edinilen bilgilere göre ordu kuvvetleri protestocuları dağıtmak için polis köpekleri, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanmıştır.

Nijerya’da müslümanlarını bastırmaya yönelik operasyonlar birkaç yıl öncesine dayanmaktadır ve daha önce de ordu kuvvetleri Kaduna eyaletinde bulunan Zaria şehrinde Şeyh Zakzaki’nin evine saldırmış ve Şeyh Zakzaki’yi ağır bir şekilde yaralayarak onu tutuklamıştır. Nijerya Ordusu müslümanlara yönelik bu saldırısında aralarında Şeyh Zakzaki’nin üç oğlunun da bulunduğu yüzlerce kişiyi şehit etmiştir.

ajanslar

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz