Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Nijerya’daki Katil Hükümetin Arkasında Hangi Ülkeler Var?
Nijerya’daki Katil Hükümetin Arkasında Hangi Ülkeler Var?

Nijerya’daki Katil Hükümetin Arkasında Hangi Ülkeler Var?

Pan-African News Wire Basın Servisi Editörü Abayomi Azikiwe, Press TV’ye verdiği röportajda Nijerya İslami Hareket Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.Press Tv’nin Abayomi Azikiwe ile Şeyh Zakzaki’nin son durumuna ilişkin gerçekleştirdiği röportaj şu şekilde:

Press TV: Sizce Nijerya hükümeti niçin Şeyh Zakzaki’nin taraftarlarının öldürülmesi hususunda ve Şeyh Zakzaki ile eşinin durumu hakkında kapsamlı hiçbir açıklama yapmamıştır?

Azikiwe: Nijerya Federal Cumhuriyeti’nin bu konudaki açıklamalarının kabul edilemez olduğu kanaatindeyim. Geçtiğimiz yıl aralık ayında meydana gelen çatışma gereksizdi ve ordu bu olayı engelleyebilirdi. Hükümet, Nijerya İslami Hareketi’nin ordu generallerinden birinin geçişi sırasında yolu kapattığını iddia ediyordu. Peki, bu duruma başka bir yolla müdahale edilemez miydi?

Buna karşın durum son birkaç ay içerisinde daha da vahim bir hal almıştır. Son haftalarda ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler yapıldı hatta öğrenciler bile bu protestolara katıldı. Göstericiler bir gözünü kaybeden Şeyh Zakzaki’nin doktor kontrolünde tutulmasını istediler. Zakzaki’nin diğer gözü ise ağır darbe almış durumda. Şeyh’in eşi de şuan hapistedir.

Göstericiler ayrıca 12-14 Aralık tarihlerinde meydana gelen ve Şeyh Zakzaki’nin 3 oğlu ile birlikte  300 kişinin hayatının kaybettiği olayların tekrar incelenmesini istediler. Göstericiler yine Nijerya Ordusu’nun 50 genç kadını tutukladığını söylüyor.

Press TV:  Birçok kişi şunu anlayamıyor; Boko Haram terör örgütünün tehdidiyle karşı karşıya olan ve örgütün cinayetleri gittikçe yaygınlaşan bir ülke olan Nijerya, neden İslami Hareket gibi barışçıl bir grubun peşine düşerek böyle bir cinayeti işler? Yine bazı kesimler yabancı etkinin  böyle bir olayın meydana gelmesine neden olduğunu savunmaktadır.

Azikiwe: Evet mümkündür. Bizler Suudi Arabistan ve Basra Körfezi ülkelerinin Afrika devletleri üzerindeki etkilerine bakmalıyız. Biz geçtiğimiz aylarda böyle bir duruma Sudan ve diğer Afrika ülkelerinde şahit olduk. Bununla birlikte bu cinayetlerin dış etkilerden dolayı yapıldığını söyleyebiliriz.”

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz