Perşembe , 14 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Pakistan’da Vahdet Ruhu: Sünni Müslümanlar, Şii Müslümanlar’ı korumak için gönüllü ekipler oluşturdu
Pakistan’da Vahdet Ruhu: Sünni Müslümanlar, Şii Müslümanlar’ı korumak için gönüllü ekipler oluşturdu

Pakistan’da Vahdet Ruhu: Sünni Müslümanlar, Şii Müslümanlar’ı korumak için gönüllü ekipler oluşturdu

Pakistan’da her yıl Muharrem ayının 10.günü yapılan matem törenlerinde Şii Müslümanlara yönelik oluşabilecek bombalı saldırıları önlemek ve barışı korumak için bölgedeki Sünni Müslümanlar gönüllü koruma ekipleri oluşturuldu.

 Pakistan’ın Gilgit şehrinde Muharrem matemi tutan Şii Müslümanların güvenliğini Sünni Müslüman gönüllüler sağlayacak. Her iki tarafın temsilcileri Muharrem ayında barışı korumak için yemin etti.
Gilgit’in Sünni sakinleri Muharrem ayı törenleri sırasında vadide yapılacak olan matem alayına eşlik etmek için gönüllü olduklarını açıkladı.
Yakın geçmişte yaşanan mezhep çatışmalarından rahatsız olan bölge için bu adım, Vahdet ruhunun tesisi adına önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.
Gilgit sakinlerinden Sünni Şah Raees, Şii büyükleri ve polis yetkililerinin katıldığı Muharrem ayı güvenlik toplantısında bir konuşma yaparak, “Bunu yapmalıyız ve yapacağız. Şii Müslümanlar barışçıl bir şekilde kendi ritüellerini yerine getirirken biz kardeşlerimizi korumak için orada olacağız” dedi.
Aşura Günü olarak da bilinen Muharrem ayının 10. gününde, Pakistan’da Şii mezhebine mensup Müslümanların matemlerini hedef alan olası bir kanlı eylemin önlenmesi amacıyla kritik kentlerde güvenlik önlemleri arttırılıyor.

Kaynak : Dünya Bülteni

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz