Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » PYD Liderinden Şok İtiraf: “IŞİD’in Kaçmasına Göz Yumduk”
PYD Liderinden Şok İtiraf: “IŞİD’in Kaçmasına Göz Yumduk”

PYD Liderinden Şok İtiraf: “IŞİD’in Kaçmasına Göz Yumduk”

IŞİD karşıtı koalisyonun ABD’li sözcüsü Christopher Garver, kısa süre önce Menbiç’ten kuzeye doğru kaçan IŞİD militanlarına müdahale etmediklerini itiraf etmişti. PKK’nın Suriye kolu PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim’den de ‘IŞİD militanlarının Menbiç’ten kuzeye kaçmalarına göz yumduk’ itirafı geldi.

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu olan PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim, Menbiç’in geri alınmasının ardından IŞİD militanlarının kentten kaçışına izin verilmesinde ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun rolü olmadığını, sivilleri kurtarmak için müdahalede bulunmadıklarını söyleyerek, ABD’nin avukatlığına soyundu.

Yenimesaj’da yer alan habere göre; geçtiğimiz günlerde IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Christopher Garver, Menbiç’in kurtarılması sonrasında bazı IŞİD militanlarının kuzeye doğru kaçtıklarını, ancak konvoyda siviller bulunduğu için müdahale edilmediğini söylemişti.

Graver, “Birlikte çalıştığımız güçler sivil ölümlerine yol açmamak ve rehinelere zarar vermemek için konvoya müdahale etmediler” demişti.

Garver’ın bu açıklamaları, ABD’nin IŞİD ile böylesi bir anlaşmayı ilk kez yaptığı iddialarına yol açmıştı.

İtiraf gibi açıklama

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, “IŞİD militanlarının Menbiç’ten kaçışı kentteki bazı sivillerin arabuluculuğunun ardından geldi. Bu, sivilleri IŞİD’den kurtarmanın tek yoluydu. Karar sadece Demokratik Suriye Güçleri’ne aitti, koalisyon herhangi bir rol oynamadı. IŞİD kaçarken yaklaşık 5 bin sivili canlı kalkan olarak götürdü” dedi.

İtiraf gibi açıklamalarda bulunan Müslim, her ne kadar ‘karar Demokratik Suriye Güçleri’ne aitti’ dese de ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD militanlarının yer aldığı konvoya saldırmaması anlaşmaya ABD’nin de onayı olduğunu ortaya koyuyor.

Bu bağlamda hem ABD hem de PYD’nin IŞİD ile anlaşması ilk kez ortaya dökülmüş oldu.

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz