Çarşamba , 24 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Rio Olimpiyatlarına ‘hacamat’ damgası
Rio Olimpiyatlarına ‘hacamat’ damgası

Rio Olimpiyatlarına ‘hacamat’ damgası

Hafta sonu Rio Olimpiyatları’nda sırtındaki bardak çekme ve Hacamat tedavisi izleri ile yüzme yarışını kazanan Phelps, kadim şifa yönteminin Amerika’da da oldukça revaçta olduğunu gösterdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Olimpiyatların madalya rekortmeni Michael Phelps’in pazar günkü 4×100 metre serbest bayrak yarışı sırasında vücusunda görülen merak konusu kızarıklıkların sebebi ortaya çıktı. Kadim şifa geleneği ‘Bardak çekme’ ve ‘Hacamat’

Rio Olimpiyatları’nda 19 altın madalyasını kazanan Michael Phelps’in omuzundaki lekeler sporcunun bardak çekme yöntemiyle hacamat yaptırarak yarışlara hazırlandığını gösterdi.  Rio Olimpiyatları yüzme branşında ABD Milli Takımı 4×100 metre serbestte birinciliğe ulaşmayı başardı. Michael Phelps ise bu birinciliğiyle, olimpiyat kariyerinde 19’uncu altın olmak üzere toplamda 23’üncü madalyasını kazandı.

Özellikle yüzücüler ve jimnastikçilerde ve Amerikan olimpiyat ekibinde neredeyse Rio’nun “vazgeçilmez aksesuarı” olan bu kırmızı lekelerin yüzyıllardır uygulanan bardak çekme tedavisi sonrası meydana geldiği ortaya çıktı.

2004’te oyuncu Gwyneth Paltrow bir film galasına sırtında benzer izlerle katılmıştı.
Justin Bieber, Victoria Beckham ve Jennifer Aniston da bu kızarıklarla görüntülenen ünlülerden.
Bardak, şişe, kupa çektirmek güzellik ve spa merkezleri ile geleneksel Çin tıp merkezlerinin menülerinde de sık sık görülüyor.

BARDAK NASIL ÇEKİLİR?

Terapinin esası, bardağın ya da kupanın içindeki oksijeni boşaltarak, vücuttaki akupunktur noktalarına yapıştırmaya dayanıyor. Bunun için bardağın içinde örneğin alkollü pamuk yakılıyor, alev çekildiğinde meydana gelen vakum bardağı vücuda yapıştırıyor. Bu vakum deriyi kendisine doğru çekiyor, kan akışını hızlandırıyor ve 3-4 gün süreyle kırmızı noktalar oluşmasına neden oluyor. Bu işlemin yapılmasının amacı cilt altı kan dolaşımını artırma, kas gevşetici etki, kan dolaşımını artırmak, toksinlerin ve karbondioksitin dışarı atılmasına yardımcı olmak.

SPORCULAR NEDEN BARDAK ÇEKTİRİYOR?

Sporcular bu tedavinin ağrılarına iyi geldiğini, sürekli antrenmandan ve yarıştan yorulan vücutlarının iyileşmesini hızlandırdığını söylüyor.

Alex Naddour ve Amerikan jimnastik ekibinin diğer üyeleri USA Today dergisine kupa çektirmenin faydalarını anlattı.

Ancak Amerikalı jimnastikçi Alex Naddour, USA Today gazetesine “şimdiye kadar yaptığı en faydalı harcamanın bardak çektirme tedavisi olduğunu” söyledi. Bu sayede “bayağı bir ağrıdan kurtulduğunu” anlatan Naddour, “Bu yıl boyunca beni zinde tutan sırrım buydu.” dedi.

“Bardak çekme” daha önce de olimpiyat oyunlarında sporcular tarafından tercih edilen bir yöntemdi.

Çin’de düzenlenen 2008 Olimpiyatlarında yüzücü Wang Qun’un da bu yöntemi kullandığı görülmüştü.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz