Pazartesi , 11 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Riyad destekli muhalefetin ateşkes anlayışı: ABD’li dostlarımızdan silah istiyoruz
Riyad destekli muhalefetin ateşkes anlayışı: ABD’li dostlarımızdan silah istiyoruz

Riyad destekli muhalefetin ateşkes anlayışı: ABD’li dostlarımızdan silah istiyoruz

Suriye hükümeti, Cenevre’de yürütülen barış görüşmelerinde Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceğiyle ilgili pazarlıkları reddederken, Esad’ın geçiş sürecinde yer almaması konusundaki ısrarını sürdüren Suudi destekli muhalifler. ABD’nin silahlı gruplara daha fazla destek vermesini istedi.

Ehlibeyt (a.s) Haber Ajansı ABNA – Cenevre’deki görüşmelerden çekilme kararı aldıklarını açıklayan Suudi Arabistan destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi’nin Başkanı Riyad Hicab, Cenevre’den ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada “Uzlaşmayacağız ve Suriye devriminin ilkeleri ile haklarımız konusunda geri adım atmayacağız” dedi.

“Cenevre’deki katılımımızı askıya alıyoruz. Ancak bazı üyelerimiz (BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan) De Mistura ile teknik görüşmeler için Cenevre’de kalacak” diye konuşan Hicab, ABD’nin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

‘ABD’NİN DAHA FAZLA SORUMLULUK ALMASINI İSTİYORUZ’

“ABD’nin bir süper güç olarak daha fazla sorumluluk almasını istiyoruz. Sahada eyleme ihtiyacımız var. Rejim müttefikleriyle beraber sahada savaşa devam ediyor. Ateşkes isyancıların silaha sahip olması engellenerek sağlanamaz, aksine güçlenmelerini sağlamak gerekiyor. Umarım ABD bize destek olmaya devam eder ve rejimin müttefiklerinin yaptığını yapar.”

Suriye hükümetinin ateşkese uymadığını da savunan Hicab, “Sahada çatışmalar kesilmedi. Ateşkesi ihlal edenler sorumlu tutulmuyor” diye konuştu. Hicab ayrıca Suriyeli Kürtlerin federelizm kararına da değinerek “Federalizm ya da Suriye’nin geleceğiyle ilgili her türlü konuya sadece Suriye halkı karar vermeli” ifadelerini kullandı.

Sputnik’e konuşan Yüksel Müzakere Komitesi sözcüsü Riyad Nasan Aga da, uluslararası toplumun Şam üzerindeki baskıyı artırmak için yeterli çabayı sarf etmediğini savunarak “Geçiş süreci için bir yönetici organ kurmak amacıyla daha fazla baskı kurulmasını bekliyoruz” dedi.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz