Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Rusya ve Çin’den Halep Tasarısına Veto!
Rusya ve Çin’den Halep Tasarısına Veto!

Rusya ve Çin’den Halep Tasarısına Veto!

İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda tarafından hazırlanarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan Halep tasarısı, Rusya ve Çin tarafından veto edildi.

Rusya’nın Halep’teki ateşkes çabalarına yönelik bir sabotaj olarak nitelendirdiği, İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda ortaklığında hazırlanan tasarı, BMGK’da gerçekleştirilen oylamada 11 lehte ve 3 alehte oy aldı. Rusya ile Çin’in veto ettiği, Venezüella’nın da ret oyu kullandığı oylamada, Angola da çekimser kaldı.

Tasarıda, Halep’e insani yardım ulaştırılması için çatışmalara 7 gün ara verilmesi talep ediliyordu. 15 üyeli BMGK’da bir tasarının kabul edilmesi için 9 kabul oyu alması ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan hiçbirinin tasarıyı veto etmemesi gerekiyordu.

LAVROV: YASA TASARISI PROVOKASYON

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan Halep tasarısını eleştirdi ve “provokasyon” olarak nitelemişti.

İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda tarafından sunulan tasarı Halep’e insani yardım ulaştırılması için çatışmalara 7 gün ara verilmesi çağrısını içeriyor.

‘ARA, MİLİTANLAR TARAFINDAN YENİDEN GRUPLAŞMAK İÇİN KULLANILACAK’

Lavrov ise “Önceki deneyimlerimize dayanarak böyle bir aranın militanlar tarafından yeniden gruplaşmak ve güçlerini toparlamak için kullanılacağını söyleyebilirim, ki bu da Halep’in doğu kesimlerinin militanlardan kurtarılmasını zorlaştırır” demişti.

Tasarısının gerçekte Rusya ve ABD’nin çabalarını baltalama amaçlı bir provokasyon olduğunu belirten Lavrov, “Rus ve ABD’li uzmanların, Washington’dan gelen teklif üzerine, Halep’in doğusundaki problem konusunda Cenevre’de çalışmaya başlayacaklarını cumartesi günü duyurmuştuk” ifadesini kullanmıştı.

Lavrov’un aktardığına göre, Rus ve ABD’li uzmanların yarın ya da çarşamba günü başlayacağı bu toplantılarda, militanların Halep’in doğu kesimlerinden ayrılması için belirli rotalar ve zaman dilimleri üzerinde anlaşmaya varılmaya çalışılacak.

‘HALEP’TEN AYRILMAYI REDDEDEN MİLİTANLARA, TERÖRİSTLERLE AYNI ŞEKİLDE DAVRANILACAK’

“Bu rotalar ve zaman dilimleri belirlenir belirlenmez, militan gruplarının tahliyesi için ateşkes rejimi uygulamaya alınacak” ifadelerini kullanan Lavrov, Rusya ve ABD arasındaki bu işbirliğinin verimli olacağını ve militanların Halep’ten tamamen çıkacağını umduğunu kaydetti.

Halep’ten ayrılmayı reddeden militanlara ise teröristlerle aynı şekilde davranılacağını söyleyen Lavrov, Rusya’nın bu gruplarla mücadele konusunda Suriye hükümetine destek vereceğini de vurguladı.

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz