Pazartesi , 11 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Sadullah Zarei: Batılılar, Füze Anlaşması Rüyasını Kendileriyle Gömerler.
Sadullah Zarei: Batılılar, Füze Anlaşması Rüyasını Kendileriyle Gömerler.

Sadullah Zarei: Batılılar, Füze Anlaşması Rüyasını Kendileriyle Gömerler.

İranlı uluslararası konular uzmanı Sadullah Zarei; Batılılar füze anlaşması rüyasını kendileriyle gömerler. Onlar şöyle düşünmektedirler ki nükleer dosyada olduğu gibi öyle ki İran’a baskı uygulayarak Nükleer gücü kısıtladılar, askeri güç konusunda da bunu uygulamak istiyorlar dedi.

Tesnİm Haber Ajansı- İranlı  siyasi uzman Sadullah Zarei, Tahran’da Batı’nın İran’ın füze denemeleri karşısında verdiği tepkileri değerlendirdiği konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: Batılılar, nasıl ki İran İslam Cumhuriyeti nükleer programı konusunda imtiyaz vermeye hazır oldu, Askeri güç ve füze konusunda da İran’a baskı yaparak Füze Anlaşmasını uygulayabilecekleri sanmaktadırlar ancak Allah’ın izni ve yetkililerin çabası ile bu rüyalarını gömeceklerdir. Geçtiğimiz son bir kaç ay boyunca İran’ın füze gücü hakkındaki konuşmalar artmış ve Batılılar sürekli bu konuda açıklamalar yapmaktadırlar ve İran’ın füze gücü hakkında suçlamalarda da bulunmaktadırlar. Onların bu durumu şunu göstermektedir ki düşman İran İslam Cumhuriyetinin daha fazla askeri güç elde etmesini engellemek için planlar yapmaktadır.

Zarei, daha sonra ekleme yaparak şöyle devam etti: İran İslam Cumhuriyeti’nin füze gücü, İran’ın en önemli ulusal güçlerinden biri olarak sayılmaktadır öyle ki düşman İran İslam Cumhuriyeti’ni suçlayarak ülkenin bu konuda gelişmesini engellemeye çalışmaktadır. Bu konu, İran tarafından nükleer anlaşmanın imzalanmasının ardından Batılılar tarafından daha fazla gündeme gelmeye başladı. Batılılar, daha önce olduğu gibi öyle ki İran İslam Cumhuriyeti nükleer enerji konusunda imtiyaz vermeye hazır oldu, askeri güç ve füze gücü konusunda da baskı yapabileceklerine inanmaktadırlar ve böylece füze anlaşmasını ortaya koyabileceklerdir.

Zarei hatırlatma yaparak şunları söyledi: Onlar, nükleer enerji konusunda olduğu gibi öyle ki İran’a baskı yaparak nükleer gücü kısıtladılar, askeri güç konusunda da bunu uygulayabileceklerini düşünmektedirler öyle ki İran açık bir şekilde bu konuda tepkisini ortaya koymuş, askeri ve füze gücü konusundaki her türlü müzakere talebini geri çevirmiştir. Batılılar nükleer anlaşmayı İran’da çeşitli konularda uygulamak istiyorlar ve yetkililer de onların bu rengarenk planları karşısında tedbirli olmalıdırlar.

Zarei, konuşmasının sonunda şunları söyledi: Yetkililer nükleer anlaşmadan ders çıkarmalıdırlar ve bu maceradan şu sonuca ulaşmalıdırlar ki her türlü geri adım her ne kadar küçük olsa da düşmanı sevindirmektedir ve onların iştahını daha da artırmaktadır.

Bununla birlikte yetkililer sağlam ve öngörülü bir şekilde İran İslam Cumhuriyetine baskı yapılmasına engel olmalıdırlar ve bilmelidirler ki zayıflık ve geri adım düşmanın baskılarını artırmaktan başka işe yaramayacaktır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz