Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Şahıslar Değişir ABD Politikaları Değişmez
Şahıslar Değişir ABD Politikaları Değişmez

Şahıslar Değişir ABD Politikaları Değişmez

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, yeni seçilen başkan Donald Trump döneminde de İsrail ile ilişkilerin güçlü bir şekilde devam edeceğini belirtti.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dünya Yahudi Kongresi’nin New York’taki toplantısında, ABD Başkanlığı’na seçilen Donald Trump yönetiminde, Amerika-İsrail ittifakında her hangi bir “zayıflama” olmayacağını söyledi.

Toplantıda siyasi Siyonizmin kurucusu Theodor Herzl Ödülü takdim edilen Biden, Siyonist olduğunu söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, 100’den fazla ülkede Yahudi cemaatlerini temsil eden Dünya Yahudi Kongresi adlı kuruluşun New York’taki Pierre otelde yapılan yıllık galasına katıldı.
Trump’ın başkanlığı döneminde Amerika-İsrail ilişkilerine değinen Biden, Trump yönetiminde ABD’nin İsrail’e verdiği destekte hiçbir azalma olmayacağını söyledi.

Biden bu konudaki açıklamasında “Trump yönetimi”ni kastederek şunları söyledi:
“Yeni yönetimde, İsrail-Amerika ilişkilerinde bir değişme beklemiyorum. Böyle bir niyet olsa bile ki yok; Kongre ve Amerikan halkı bunun gerçekleşmesine hiçbir zaman izin vermez”

BİDEN: BEN DE SİYONİSTİM

Biden yaklaşık 400 kişinin bulunduğu salondaki konuşmasında ayrıca, “Siyonistim, Siyonist olmak için Yahudi olmak gerekmiyor” ifadesini kullandı. Biden’e gecede siyasi Siyonizmin kurucusu olarak bilinen “Theodor Herzl Ödülü” verildi.

DOUGLAS’A ÖDÜL

1973 – 1977 yıllarında ABD Dışişleri Bakanı olarak görev yapan ve ABD dış siyasetinin etkili isimlerinden kabul edilen Yahudi asıllı Henry Kissenger’in de katıldığı galada, ünlü Hollywood yıldızı Michael Douglas’ın babası, Kirk Douglas’a 100. yaş günü hediyesi olarak “Yahudi kültürüne katkısı” nedeniyle “Teddy Kollek Ödülü” verildi.

İşgalci İsrail Başbakanı Benyamin Netahyahu da ABD Başkanı olarak seçilen Trump’ı siyasi zaferinden dolayı kutlamıştı. Netanyahu mesajında, Trump için “İsrail’in gerçek dostu” ifadesini kullanırken, Trump da geçen ay İsrail’deki destekçilerine video kaydıyla gönderdiği mesajında, kendi yönetiminin “Amerika ve İsrail’i yeniden güvenli” yapacağını ve “Yahudi halkıyla yan yana” olacağını ifade etmişti.

/Dünya Bülteni

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz