Perşembe , 18 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Uncategorized » Salih Turhan: Bu coğrafyada kan dökülmesini istemiyorsak önce Batı ile stratejik ortaklığı masaya yatırmalıyız
Salih Turhan: Bu coğrafyada kan dökülmesini istemiyorsak önce Batı ile stratejik ortaklığı masaya yatırmalıyız

Salih Turhan: Bu coğrafyada kan dökülmesini istemiyorsak önce Batı ile stratejik ortaklığı masaya yatırmalıyız

Anadolu Gençlik Derneği İzmir Şubesi’nin geleneksel iftarı Genel Başkan Salih Turhan’ın katılımıyla gerçekleşti. İzmir Bornova Birikim Eğitim Kurumları Bahçesinde yapılan iftara binlerce kişi katıldı. İftardan sonra vatandaşlara hitap eden Salih Turhan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Ramazan ayının kan ve gözyaşı ile başladığının altını çizen Turhan,  İslam coğrafyasının içinde bulunduğu duruma dikkat çekti.

DÜNYEVİLEŞMEK ALLAH VE PEYGAMBERİ HESABA KATMAMAKTIR

Günü oruçlu geçirmenin Allah’a itaatimizin bir göstergesi olduğunu anlatan Turhan, “Öncelikle burada hazır bulunan topluluğun üç vasfını belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Bu topluluğun birinci vasfı adanmışlıktır. Her şeye rağmen, dünyevileşmeden, dünyaya tamah etmeden Anadolu Gençlik Derneğimizin çatısı altında son nefese kadar mücahedeye devam etmek adanmışlığın bir göstergesidir. Dünyevileşmek bir işi yaparken Allah ve Peygamberini hesaba katmamaktır. Bu topluluğun ikinci vasfı kardeşliktir. Biz kardeşleri için yaşayan bir topluluğuz. Bizim ahlak anlayışımızın ölçüsü de budur: Kendin için istediğini kardeşin için istemek, kendin için istemediğini kardeşin için de istememek. Bu topluluğun üçüncü vasfı itaattır. Günü oruçlu geçirmemiz, iftar saatine kadar imkânımız olduğu halde yemeden, içmeden, şehevi arzulardan uzak durmamız Allah(cc)’a itaatimizin göstergesidir” diye konuştu.

ŞEHİTLER ÖLMEZ AMA ANALAR AĞLAMAYA DEVAM EDER

Ramazan ayına kan, gözyaşı ve patlayan bombalarla girildiğini kaydeden Turhan, Türkiye’nin stratejik ortak dediği ülkeleri gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Turhan şunları kaydetti: “Mübarek Ramazan ayına yine patlamalarla girdik, kan döküldü, insanlar yaşamını yitirdi. Kalbinde zerrece merhamet olan, vicdan taşıyan, zerrece iyilik ve kötülüğün hesabını yapanlar bu olayların içerisinde rol almazlar. Allah acılı ailelere ve çocuklara sabır versin. Biz en başından beri söylüyoruz. Müttefik bildiklerimizin yazdığı senaryo gösterimdedir. Bu coğrafyada kan dökülmesini istemiyorsak önce Batı ile stratejik ortaklığı masaya yatıracağız.  Yoksa şehitler ölmez ama analar ağlamaya devam eder.”

CİHAT; İNSANI YAŞATMAK DEMEK

İslam’ın anlatılsın diye değil, yaşansın diye indirildiğini hatırlatan Turhan, “İslam anlatılsın diye değil yaşansın diye indirilmiştir. Bunun adı cihattır. Cihat en büyük ibadettir. Cihat, bir Müslüman’ın İslam’ın tamamını yaşamak için gösterdiği gayrettir. Maalesef İslam’a taarruz etmeyi görev bilen çevrelerce cihat kavramı da bir ibadetten ziyade bir terör faaliyeti gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Elbette bunda emperyalizmin finanse ettiği grupların da payı vardır. Elbette bunda Suriye’de olup bitenlerin de payı vardır. Fakat biz hakikati ifade etmekten geri durmayacağız. Cihat cedelleşmek değil, ceht etmektir. Cihat ibadetini gayesi insanı imha etmek değil, insanı yaşatmaktır. Cihat ibadetinin gayesi insan ile İslam arasındaki engelleri kaldırmaktır. Cihat ibadetinin gayesi Müslüman olsun ya da olmasın her insanın hakkını gözetmektir. Cihat yoldaki bir taşı kaldırmaktır. Cihat bir yetimi sarıp sarmalamaktır. Cihat yoksulu doyurmak, yoksulluğa karşı çare aramak, maun’a yani en küçük yardıma engel olmamaktır. Cihat insanların en hayırlısı olmak için gayret etmektir. Cihat marufu kuşanıp münkere karşı durmaktır” şeklinde konuştu.

YOKSULLUKLARIN, YOKSUNLUKLARIN TEK ÇÖZÜMÜ VARDIR: İSLAM BİRLİĞİ

Ramazan ayının bir okul olduğunu kaydeden Turhan, bu ayda dikkat etmemiz gereken hususların olduğunu aktardı. Turhan uyarılarda bulunarak, “Mübarek Ramazan ayındayız, mübarek bir iklimde, mübarek bir mektepteyiz. Yerel yönetimlerin ya da çeşitli STK’ların düzenlediği sazlı sözlü, kadınlı erkekli Ramazan Özel Eğlence programlarının ya da Ramazan Şenliklerinin orucun ruhu ile uzaktan yakından alakası yoktur. Gösterişten uzak iftar sofralarımız, sahur sofralarımız olacak. Akrabalarımızı, komşularımızı, şehrin zayıf bırakılmışlarını ve öğrencilerimizi bu sofralarda ağırlayacağız.  Ramazan dolayısı ile aklımıza gelen yoksun ve yoksulların yılın diğer on bir ayıda yoksun ve yoksul olduklarını unutmayacağız. Fas’tan Endonezya’ya İslam coğrafyasının durumu içler acısıdır. Arakan, Bangladeş, Doğu Türkistan, Pakistan, Afganistan, Çeçenistan, Irak, Suriye, Filistin, Mısır, Somali, Sudan.. Afrika kıtasının zayıf bırakılmış insanları.. Buralardaki savaşların, yoksullukların, yoksunlukların tek çözümü vardır: İslam Birliği. Bunu unutmayacağız ve her programda, her platformda bunu gündeme getireceğiz. Vazifemiz oruç tutmayanları kınamak, dışlamak değildir. Bu insanların gönlünü kazanmanın yollarını arayacağız. Yılın on iki ayı faiz yiyenler ses çıkarmayan bir toplumun bir ay oruç yiyenlere savaş ilan etmesi göstermeliktir. Biz işimize bakacağız, tebliğimizi en güzel şekilde yapacağız” şeklinde konuştu.

 

islamianaliz

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz