Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Savaşlar Bir Neslin İlerleyişini Yok Etti
Savaşlar Bir Neslin İlerleyişini Yok Etti

Savaşlar Bir Neslin İlerleyişini Yok Etti

Uluslararası Para Fonu Başkanı (IMF) Cuma günü bu kuruluşun Ortadoğu ülkelerindeki kriz, savaş ve ekonomik durumu üzerindeki etkisi hakkında bir rapor yayınlayarak, “Suriye, Irak, Libya ve Yemen gibi ülkelerdeki savaş, bir neslin gelişimini ve ilerleyişini yok etti ve fakirlik ve işsizliği fazlasıyla arttırdı” ifadesinde bulundu.

Tesnim Haber Ajansı – Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde şu açıklamalarda bulundu: “Uluslararası toplum, bölge ülkelerinin alt yapısının yeniden yapılandırılmasında ve uzun vadede ilerleyip gelişebilmesinde yardım etmek üzere kendini hazırlamalıdır. Krizin boyutu dikkate alınarak Suriye’ye yardım için 2020 yılına kadar Ortadoğu ve donör ülkeler tarafından verilen 11 milyar dolarlık yardım sözü yeterli değildir. Bu meblağ hibe ve düşük faizli kredi yardımı şeklinde hediye edilmelidir ki, alıcı ülkelerin maddi yükünü hafifletebilsin.

20 milyondan fazla mülteci Ortadoğu ülkelerine ve 10 milyondan fazla mülteci de diğer ülkelere gitmiştir ve bu rakam ikinci dünya savaşından bu güne kadar eşi benzeri görülmemiş bir rakamdır.

Uluslararası toplumun bölge ülkelerinde yaşanan bu kriz karşısında ağır bir sorumluluğu bulunmaktadır ve Uluslararası Para Fonu da kendi üzerine düşeni yapacaktır.”

Uluslararası Para Fonu’nun yayınladığı rapor ve Lagarde’nin açıklamaları, Birleşmiş Milletler’ in mülteciler ve sığınmacılar hakkında gelecek hafta düzenleyeceği önemli toplantının arifesinde gerçekleşti. Uluslararası Para Fonu, yirminci yüzyılın ortalarında Ortadoğu’nun, Kuzey Afrika’nın ve dünyanın çeşitli noktalarının savaş ve krizlere şahit olduğunu belirtiyor.

Konuyla ilgili olarak Lagarde şu ifadelerde bulundu: “Kriz ve savaş, Irak, Suriye, Libya ve Yemen gibi ülkeleri savunmasız ve istikrarsız hale getirdi ve geçmiş neslin gelişim ve ilerlemedeki başarılarını tamamen yok etti.”

Öte yandan Alman basını da Uluslararası Para Fonu’nun raporundan naklen, Suriye’de beş yıldır süren savaşın ardından, bu ülkenin ekonomisinin yüzde 55 düştüğünü, bu ekonominin yeniden canlanmasının ve 2010 yılı seviyesine ulaşmasının en az bir nesil süreceğini yazdı.

Uluslararası Para Fonunun raporuna göre, savaş mağduru ülkelerin ekonomik büyümesi yüzde 4/5’e ulaşsa bile, bu ülkelerin ekonomisinin savaştan önceki yıllara benzer bir şekilde yeniden yapılandırılması, ortalama olarak en az 10 yıl sürecektir.

Uluslararası Para Fonu Suriye ekonomisinin de savaştan önceki döneme ulaşmasının en az 20 yıl süreceğini belirtti. IMF ayrıca, savaşın sona ermesi halinde Suriye’nin ekonomik olarak yeniden yapılandırılmasının garanti edilemeyeceğini, çünkü genellikle her ülkede savaştan sonra istikrarsız bir durumun hâkim olduğunu ifade etti ve şu açıklamalarda bulundu:

“Savaştan sonraki dönemler genellikle siyasi krizlerin ve istikrarsızlıkların yaşandığı, ekonomik büyümeyi ve yeniden yapılandırma sürecini geciktiren hatta gerileten dönemlerdir. Yeniden yapılandırma sürecinin gecikmesi konusunda Afganistan, Somali, Libya, Irak ve Sudan gibi bazı Ortadoğu ülkeleri örnek olarak verilebilir.

Uluslararası Para Fonu raporunda, yeniden yapılandırma sürecinin başlama süresinden sonra genellikle ekonomi yetkilileri ve politikacılar bu nedenlerin etkisi altında kalarak, planlarını ve önceliklerini yeniden gözden geçirmek zorunda kalıyorlar hatırlatmasında bulundu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz