Çarşamba , 22 Kasım 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Savcı, Mavi Marmara davasının düşürülmesini istedi
Savcı, Mavi Marmara davasının düşürülmesini istedi

Savcı, Mavi Marmara davasının düşürülmesini istedi

Savcı 10 vatandaşımızın şehid olduğu Mavi Marmara davasının, İsrail ile Türkiye arasındaki anlaşmayı gerekçe göstererek düşürülmesini istedi. Mavi Marmara avukatları ise talebin usule aykırı olduğunu belirterek, “Zabıtlara geçmemesi gerektiğini” söyledi.

Savcılık, 10 vatandaşımızın şehit olması ile sonuçlanan Mavi Marmara davasının, işgalci İsrail ve Türkiye arasındaki anlaşmayı gerekçe göstererek düşürülmesini istedi.

Gazze’deki ambargoyu aşmak için yola çıkan Mavi Marmara gemisine, Akdeniz’in uluslararası sularında düzenlenen saldırıya ilişkin, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi’nin de yer aldığı 4 sanığın yargılandığı davaya, Türkiye ile İsrail arasında imzalanan antlaşmanın metninin ulaşması üzerine duruşma savcısı davanın düşürülmesini talep etti.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, haklarında yakalama kararı çıkarılan sanıklar katılmazken, tarafları avukatları temsil etti. Duruşma, mahkemeye gelen evrakların okunmasıyla başladı. Daha önce sanık avukatlarınca yapılan reddi hakim talebinin üst mahkemece reddedildiğine dair kararın mahkemeye geldiği, yine Türkiye ile İsrail Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Türkçe metninin de celse arası mahkemeye ulaştığı belirtildi.
Bunun üzerine duruşma savcısı Türkiye ile İsrail Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşması gereği davanın düşürülmesini talep etti.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi hakkında, “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçuna azmettirmek”ten 9 kez ağırlaştırılmış müebbet, “Mala zarar vermeye azmettirmek”, “Yağma suçuna azmettirmek”, “Eziyet suçuna azmettirmek”, “Haberleşmenin engellenmesine azmettirmek”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçuna azmettirmek”, “Yaralama suçuna azmettirmek” ve “Silahla yaralama suçuna azmettirmek”ten de toplam 18 bin otuz ikişer yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Milli Gazete

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz