Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Şehitler » Hüseyin Beheşti » Şehid Beheşti ve Filistin’e Yardım Fonu
Şehid Beheşti ve Filistin’e Yardım Fonu

Şehid Beheşti ve Filistin’e Yardım Fonu

Şehid Dr. Beheşti, Filistin meselesine çok önem veriyordu. Şehid Beheşti’nin Filistin’e yardım edebilmek için gösterdiği çabaları anlayabilmek adına bu yazıyı okuyucularımıza sunuyoruz :

“Dr. Beheşti, Filistin meselesinin bir İslam meselesi olduğu yolunda başkalarını da ikna etmeyi başarmıştı. Bunun için başkaları da kendi masraflarından, harçlıklarından tasarruf ediyor ve Filistinli muhtaçlara gönderiyorlardı. Avrupa ve Amerika’da bulunan İslam dernekleri Filistin’e yardım kampanyaları merkezlerine dönmüştü.”

(Mecid Tolai’nin, Beheşt’e kadar 100 dakika eserinden)

“O dönemde Filistin meselesi daha fazla gündemdeydi. Dr. Beheşti, o dönemde Filistin meselesini sadece Arapları ilgilendiren bir mesele olarak ele almıyor, Filistin meselesinin tüm İslam alemini ilgilendiren bir mesele olduğunu her fırsatta dile getiriyordu. Hatta Filistinli muhtaçlara yardımda bulunuyor ve bu yardımlarını da genellikle Lübnan’da bulunan İmam Musa Sadr ve Şehid Çamran aracılığı ile Filistinlilere iletiyordu.”

(Hemşheri gazetesinin Mühendis Rahim Kemaliyan ile “Hamburg’tan İran caddesine kadar” başlığı altındaki röportajından)

“Dr. Beheşti, Filistin meselesini tüm Müslümanların meselesi biliyordu ve sürekli olarak öğrenci harçlıklarının bir miktarını tasarruf ederek Filistin’e yardım fonuna katkıda bulunmayı tavsiye ediyordu. Fon’da belli bir miktarda para toplanınca da onu Filistin halkının ihtiyaçlarının giderilmesi için belli merkezlere gönderiyordu. Dr. Beheşti bu konuyu Öğrenci İslam Derneklerinde öylesine güzel bir şekilde dile getirmişti ki tüm öğrenciler canı yürekten bu hayır işine katkıda bulunuyor ve yardımlarını esirgemiyorlardı. İslam Cemiyetleri Birliği’nin bir parçası olan Avrupa ve Amerika’daki bütün İslam cemiyetleri bu yardımları topluyor ve Filistin meselesine harcıyorlardı.”

(Şehid Beheşti’nin talebesi ve çalışma arkadaşı Rahim Kemaliyan’la söyleşi)

islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz