Pazartesi , 11 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Şehitler » Mustafa Çamran » Şehit Mustafa Çamran’ın Hatıralarından Seçmeler
Şehit Mustafa Çamran’ın Hatıralarından Seçmeler

Şehit Mustafa Çamran’ın Hatıralarından Seçmeler

Daha çocuktuk. Çamran üzerinde “Ülkenin sermayesi olan petrol ancak milli olmalıdır” yazılı bir döviz hazırlamış, babamın dükkanının önüne asmıştı. Millet gelip imza atıyordu.
***
Bir hocamız vardı. Derslerde kravat takmayı zorunlu tutuyordu. Sınavlar başladığında Çamran kravat takmadı. Hoca onun notunu 2 puan düşürdü ve 18 oldu notu. Sınıfın en yükseği.
***
Bir odayı halıfleks döşediler ve mescit oldu orası. Yalnızca Çamran gider namaz kılardı. Herkes komunistlerden korkardı.
***
15 Khordad Katliamından sonra, Çamran günlerce düşündü. Sonunda parlementodan mücadele sonuç vermiyor, silaha sarılmalı, savaşmalıyız dedi.
***
Biz Üniversite İslam Birliği üyesiydik. İşittik Lübnan’da Şialık üzerine bir konferans düzenleniyor. Araştırdık düzenleyen şahsın Çamran isminde birisi olduğunu öğrendik. Bizim üyesi olduğumuz İslami Birliğin de kurucusu Çamran isminde birisiydi. Sonra anladık ki bu iki Çamran aynı adam. Amerika’yı bıraktık, biz de Lübnan’a gittik.
***
Solcular “Amerikan casusu, NASA’ya çalışıyor” diyordu. Sağcılar “komunist” diyorlardı. Her iki grup da ölüm fermanı çıkarmıştılar hakkında. SAVAK da bir grup göndermişti onu öldürtmek için.
***
Lübnan’a geldiği ilk dönemler Arapça bazı kelimeleri düzgün söyleyemiyordu. Çocuklar da hatalı olduğunu bile bile onun söylediği gibi telaffuz ediyorlardı. İmam Musa Sadr “Çamran bu medresede yeni bir Arapça oluşturdu” diyordu.
***
Çamran ismi kendinden daha meşhurdu. Resmi İsraillilerin eline geçtiğinde “bu bizim ordugahtan röportaj alan gazeteci değil mi” dediler. Onlar da başına ödül koydular…
***
Ayda bir kere okuldaki çocukları toplar şehrin çöplerini temizlerdi. “Hem şehrimiz temizleniyor, hem de çocuklar kibirden arınıyorlar” derdi.

Irak savaşı başladığında artık yerinde duramıyordu. Meclis ya da bakanlığa sığamıyordu. İmam’ı görmeye gitti. “Düşmana karşı hazırlanmalı, onlardan önce önlerini almalıyız” dedi.
Geri döndü “hazırlanın birkaç güne gidiyoruz” dedi.
“Peki ya İmam” diye sorduk
“Bizim için dua etti” dedi.
***
Yadegaran – Dr. Çamran Hatıraları

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz