Çarşamba , 24 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Şehram Emiri, Hangi Suç Nedeniyle İdam Edildi?
Şehram Emiri, Hangi Suç Nedeniyle İdam Edildi?

Şehram Emiri, Hangi Suç Nedeniyle İdam Edildi?

İran yargı mensubu bir yetkili tarafından yapılan açıklamada: İran’da nükleer fizikçi Şehram Emiri’nin devlete ait çok gizli nükleer teknoloji bilgilerini CIA’ye sızdırmak suçlamasıyla idam edildiği bildirildi.

Tesnim Haber Ajansı – Gulam Hüseyin Muhsini katıldığı basın toplantısında; Şehram Emiri’nin Amerika adına casusluk yapmak suçundan idam edildiği duyuruldu. Şehram Emiri’nin idam kararının, Amerika adına casusluk yaptığı ispat edilmesinin ardından uygulanmasına ve Asliye Hukuk Mahkemesinin kararının üst mahkemede onaylanmasına işaret ederek şu açıklamada bulundu: Bu kişi elde edilen istihbaratlara ve gizli askeri bilgilere göre, bir numaralı düşmanımızla yani Amerika ile irtibata geçmiş ve İran’a ait hayati bilgileri düşmana vermiştir.

Amerikan İstihbarat Sistemi hiçbir şekilde, İran’ın bu kişinin Amerika ile olan ilişkisini bildiğini düşünmüyordu ve onlar özel bir planla bu kişiyi Arabistan’a kaçırdılar ve bu ülkeden özel bir şekilde çıkardılar ancak, tüm bunlar olurken İran istihbarat sistemi tarafından izlendiklerini bilmiyorlardı.

Muhsini daha sonra, Şehram Emiri’nin idam kararının kanunlar çerçevesinde yapıldığına işaret ederek şu ifadeleri kullandı: Bu kişi İran’da yakalanmasının ardından kanun çerçevesinde ve avukatının katılımıyla yargılandı ve Asliye Hukuk mahkemesinin kararıyla idama mahkum edildi. Daha sonra Emiri’nin karara itirazı üzerine, yüksek mahkeme özel bir oturumla dosyayı inceledi ve Asliye Mahkemesinin kararının onayladı.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz