Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Şeyh Mahir Hammud: İbadet Sahibini Doğru Yola İletmelidir
Şeyh Mahir Hammud: İbadet Sahibini Doğru Yola İletmelidir

Şeyh Mahir Hammud: İbadet Sahibini Doğru Yola İletmelidir

Lübnan’ın önde gelen Sünni âlimlerinden Sayda şehri Kudüs Camii İmamı Şeyh Mahir Hammud bu haftaki hutbesinde Ramazan ayında İbadet kişiyi istikamet üzere kılmalıdır! dedi.

Şeyh Mahir Hammud’un Cuma hutbesinden kesitler şöyle:

“Ramazan ayı yaklaşırken herkesten daha çok ibadet eden tekfirciler düşüyor gündemimize. Allah Resulü’nün de hadis-i şeriflerinde değindiği üzere yapılan ibadet sahibini doğru yola iletmelidir. Peki, niçin bu kişilerin ibadeti onları bu büyük hatalarından engellemeye ve doğru yola sevk etmeye yetmiyor? Çünkü onlar İslam’dan yalnızca hevalarına uygun olanı alıyorlar ve Kur’an’ı hevalarına göre yorumluyorlar. Kendilerini “şeriat”ten daha da üstün görüyorlar.

Bu hususta oruç tutacak olan Müslümanlara nasihatimiz, şeriatı parça parça değil bir bütün olarak kabul etmeleri ve detaylarda çok fazla boğulmadan tam manasıyla şeriatın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışmalarıdır.

İbadetlerimizin dosdoğru olması ve bizleri doğru yola sevk etmesi için çaba sarf etmemiz gerekiyor. Bu noktada bozulmanın önüne geçmek için birkaç noktanın da altını çizmek gerekiyor:

Birincisi; insanın temiz fıtratı insanı bozulmaktan korur. Biz bunu Resulullah’ın (sav) hadis-i şeriflerinde görüyoruz.

İkincisi; Kur’an nassının parçacı bir mantıkla, herkesin hevasına uygun bir şekilde okunması doğru değildir. Nüzul sebeplerinin göz önünde bulundurularak okunması gerekir.

Üçüncüsü; doğru tefsirler takip edilmelidir.

Dördüncüsü; ibadet tek başına İslami kişiliğin doğru bir şekilde korunmasına yardım etmez. Bunun için ilim, sağlam bir bilinç ve istikamet gerekir.”

Ehlader Haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz