Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Şeyh Mahir Hammud’dan Çeçenistan’daki Ehl-i Sünnet Konferansına Tepki
Şeyh Mahir Hammud’dan Çeçenistan’daki Ehl-i Sünnet Konferansına Tepki

Şeyh Mahir Hammud’dan Çeçenistan’daki Ehl-i Sünnet Konferansına Tepki

Lübnan’ın önde gelen Sünni alimlerinden Şeyh Mahir Hammud bu haftaki Cuma hutbesinin siyasi bölümünde, Çeçenistan’da zalim devlet başkanı Ramazan Kadirov tarafından tertip edilen ve Ezher Şeyhi Ahmet Tayyip, Ali Cifri, Ali Cuma, Said Fude, Hatim el Avni gibi isimlerin katıldığı “Ehl-i Sünnet Konferansı”na eleştiriler getirdi. Şeyh Hammud, “Oyunun iplerini elinde tutan müstekbirlere fırsat vermemeliyiz” ifadelerini kullandı.

“İslam dünyasını çepeçevre kuşatmış olan tekfir sorunu başka şekilde çözüme kavuşturulmalı…” diyen Şeyh Hammud sözlerini şöyle sürdürdü: “Ezher şeyhinin de katıldığı konferansın sonunda Ehl-i Sünnet’in Maturidilik, Eşarilik ve ılımlı Sufilikten oluştuğu ifade edildi ve Vahhabilik-Selefilik bu tanımın dışında bırakıldı. Müslüman alimlerin büyük çoğunluğu bugün Müslümanların başına gelenlerin baş sorumlusunun Vahhabi fikirlerin yayılması olduğunu da kabul ediyor. Ancak şunu da ifade etmeliyiz ki, bugün Müslümanlara düşen öyle ya da böyle bu konferansı kontrol eden, herkesi kendi komploları uğruna parmağında oynatan müstekbirlerden kurtulmaktır.”

Direniş Alimleri Birliği Genel Sekreteri Şeyh Hammud olayların sükunetle ve dikkatli bir okumayla takip edilmesinin gerekliliğine işaret etti ve çok azınlık bir grubun bu komplonun ağına düşmediğine işaret etti. Bu ağa düşmemek ya da bu ağdan kurtulmak için gerçek başarıların ortaya koyulması gerektiğine işaret eden Şeyh Mahir Hammud, “Herkes Filistin ve Lübnan’daki direnişe baksın. Büyük orduların bile başaramadığı zaferleri bu ümmete tattırdılar” ifadelerini kullandı.

 

islamianaliz

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz