Pazartesi , 22 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Şeyh Zakzaki’nin Son Durumu
Şeyh Zakzaki’nin Son Durumu

Şeyh Zakzaki’nin Son Durumu

RASTHABER-Uluslararası El-Mustafa Üniversitesi Nijerya öğrenci sorumlusu Şeyh Muhammed Eş-Şeib, Nijerya İslam Hareketi Lideri Şeyh Zakzaki’nin son durumuna ilişkin olarak şunları söyledi:

 “Şeyh Zakzaki hala zindanda tutulmaktadır. Ancak sağlık durumu daha iyidir. Geçtiğimiz iki hafta içinde taraftarlarından bir grup onu tutuklu bulunduğu zindanda ziyaret ederek durumun iyi olduğu haberini verdiler.

Eş-Şeib sözlerinin devamında Nijerya’daki Şiilere ait Hüseyniye’ye yapılan saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi:

“Şeyh Zakzaki hala zindanda tutulmaktadır ancak sağlık durumu eskiye oranla daha iyidir. İki hafta önce Zakzaki’nin taraftarları onu zindanda ziyaret ederek sağlık durumunun iyi olduğu bilgisini verdiler. Aldığımız bilgilere göre; Uluslararası Af Örgütü Şii Hüseyniye’sine yapılan saldırıyı araştırmaktadır. 

 Bir grup Şii, Uluslararası Af Örgütüne Nijerya polisi  hakkında şikâyette bulundu. Şikâyet doğrultusunda Uluslararası Af Örgütü tarafından görevlendirilen bir grup, Şii Hüseyniyesine yapılan saldırıyı araştırmak amacıyla Nijerya’ya geldi ve duyulanlara göre görevli bu grup, bir toplu mezar ile şehitlerin mezarını açmayı düşünmektedir. Nitekim bu saldırı da 347 kişi hayatını kaybetmişti. 

 Görevli bu grup şuan olay hakkında araştırma yapmaktadır. Halka olay sorumlularının yargılanacağı ve olay esnasında tutuklanarak halen serbest bırakılmamış kişilerin serbest bırakılacağı vaadinde bulunuldu.” 

Eş-Şeib, Nijerya Şiilerine ait Hüseyniye’ye yapılan saldırıda dış güçlerin parmağı olabileceğine işaret ederek şunları söyledi:

“Biz dış güçlerin bu işte parmağı olduğuna inanıyoruz. Ülkemizde Amerikan askeri  bulunmaktadır. Saldırının ardından olayla ilgili ortaya çıkan resim şunu göstermektedir; Amerikan askerine ait üniforma giymiş kişiler bu saldırıya katılmıştır. Olaydan kısa bir süre önce askeri güçler yine bu üniforma ile bir Vahabi müftüsünü ziyarete gitmişlerdi.”

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz