Cuma , 15 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Siyonist İsrail’in Filistin’den çaldığı gaz, Türkiye’ye bağlanacak
Siyonist İsrail’in Filistin’den çaldığı gaz, Türkiye’ye bağlanacak

Siyonist İsrail’in Filistin’den çaldığı gaz, Türkiye’ye bağlanacak

İsrail Enerji Bakanı Steinitz, Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak için İstanbul’a geldi.Altı yıl sonra Türk ve siyonist bakanlar bugün görüşecek.

Altı yıl sonra İsrail’den bakan düzeyinde ilk ziyaret bugün gerçekleşiyor. 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılacak İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’in gündeminde, Akdeniz’den Türkiye’ye bağlanacak “İsrail gazı” var.

İsrail’in Filistin’den gasp ettiği gaz, Akdeniz açıklarına yapılacak boru hattı üzerinden Karaman’dan Mersin’e uzanan ana doğalgaz hattına bağlanacak, buradan Güney Avrupa’ya ulaştırılacak.

Rus gazını Avrupa’ya ulaştıracak Türk Akımı projesinin dört hattan iki hata düşürülmesi, Siyonist işgal rejimi ile anlaşma doğrultusunda gerçekleştirilen bir revizyon olarak değerlendiriliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Steinitz ile görüşecek.

Görüşmenin ana gündemi, İsrail gazını Avrupa’ya ulaştıracak boru hattı yapımı olacak. Anlaşmayla birlikte bir yandan Akdeniz altına boru hattı döşenirken Türkiye de gazı Güney Avrupa’ya ulaştıracak hattın devamını yapacak.

Hattın çalışmaları kesintiye uğramazsa Akdeniz gazının 2018 Mart’ında Türkiye’ye ulaşması bekleniyor. Türkiye, İsrail gazının taşınması için en iyi ve en uygulanabilir güzergah olarak gösterilirken, iki ülke arasında kriz sürdüğü sırada hattın fizibilite çalışmaları özel sektör tarafından tamamlanmıştı. İsrail doğalgaz boru hattı yapımına talip şirketlerde Zorlu, Enerjisa ve Turcas başı çekiyor.

Kaynak : Dünya Bülteni

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz