Salı , 12 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Siyonist Katil israil Gazze’ye Girişe İzin Vermiyor
Siyonist Katil israil Gazze’ye Girişe İzin Vermiyor

Siyonist Katil israil Gazze’ye Girişe İzin Vermiyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü yayınladığı raporda, Siyonist Rejimi yabancı araştırmacıların bölgedeki insan hakları durumunu incelemek üzere Gazze Şeridine girişine izin vermemesinden dolayı eleştirdi.

Tesnim Haber Ajansı – İnsan Hakları İzleme Örgütü bugün yayınladığı 47 sayfalık raporda İsrail’i 2008 yılından beri bu kuruluşun araştırma ekiplerinin Gazze’ye girişini kasıtlı olarak engellemekle suçladı. O günden beri sadece bu kuruluşun bir araştırma ekibi geçen yıl Gazze Şeridine giriş izni alabildi.

Bu kuruluş aynı zamanda Mısır’ın da 2012 yılından itibaren bu grubun ve Birleşmiş Milletler Af Örgütünün Gazze’ye girişine engel olduğunu açıkladı.

Gazze Şeridi kuşatması 2007 yılında başlamış ve İsrail, Mısır’ın iş birliği ile Gazze Şeridine giden bütün geçitleri kapatmış ve bu bölgeye gıda ve tıbbi teçhizatlar olmak üzere her türlü ürünün girişine engel olmuştur. Bu kuşatma Gazze Şeridinde fakirliğin ve işsizliğin artmasına neden olmuştur. O günden şimdiye kadar Hamas ve Siyonist Rejim 3 defa çatışmaya girmiştir.

Bu bağlamda insan hakları grupları Gazze’deki savaş suçlarını inceleme alanında araştırmalara başlamıştır.

Siyonist Rejim defalarca İnsan Hakları İzleme Örgütünü Gazze konusunda tarafsız olmamakla ve taraf tutmakla suçlamıştır.

Tel Aviv geçen ay bu grubun üst düzey bir yetkilisine bölgeye giriş izni vermemiş ama bu yetkili turist olarak işgal topraklarına girmeyi başarmıştır.

İnsan Hakları İzleme Örgütü bu raporun devamında “Siyonist Rejim tarafından uygulanan kısıtlamalar, bu rejimin kendisinin Gazze’de insan hakları konusunda gerekli araştırmaları yaptığı ve Uluslararası Ceza Mahkemesinin müdahalesine ihtiyaç olmadığı yönündeki iddiaları konusunda şüphe uyandırmaktadır” ifadesinde bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün İsrail ve Filistin konuları Müdürü Sari Başi şunları söyledi: “Eğer İsrail, Uluslararası Ceza Mahkemesinin bu rejimin yaptığı değerlendirme ve araştırmaları ciddiye almasını istiyorsa, atacağı ilk uygun adım insan hakları araştırmacılarına konuyla ilgili bilgi toplayabilmeleri için izin çıkarmak olacaktır.”

Bu kuruluş aynı zamanda Mısır’ı da Gazze’ye giriş konusunda kısıtlamalar uygulaması ve Hamas’ı da araştırma ekipleri ile iş birliği yapmaması nedeniyle eleştirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Hamas’ın insan hakları komite üyelerini korumadığını iddia etti ve bu raporda Hamas’ın kendisini eleştirenleri tutuklaması da eleştirildi.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz