Pazartesi , 11 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Suriye Ordusu Deyr Zor’da IŞİD’e karşı saldırı konumuna geçti
Suriye Ordusu Deyr Zor’da IŞİD’e karşı saldırı konumuna geçti

Suriye Ordusu Deyr Zor’da IŞİD’e karşı saldırı konumuna geçti

IŞİD’in Deyr ez-Zor’a yönelik geniş çaplı saldırısını püskürten Suriye ordusunun saldırı pozisyonuna geçtiği bildirildi.

Londra merkezli muhalif İnsan Hakları Gözlemcisi (Mirsad) adlı örgütün bildirdiğine göre çok sayıda Hizbullah askeri de dün Deyr ez-Zor askeri havaalanına ulaştı.

Şarku’l Avsat gazetesine açıklamada bulunan İnsan Hakları Gözlemcisi adlı örgütün başkanı Rami Abdurrahman, Deyr ez-Zor’un çeşitli bölgelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığını belirterek IŞİD’in uçakların görüşünü engellemek için petrol varillerini ateşe verdiğini bu sebeple de kentin büyük bir bölümünün dumanlarla kaplandığını söyledi.

Rami Abdurrahman, IŞİD’in büyük saldırısında 151 kişinin öldüğünü belirterek bunların 30’unun sivil, 46’sının Suriye askeri, 75’inin de IŞİD militanı olduğunu açıkladı.

Deyr Zor kentinde yaşayan Ahmed Ramazan adlı bir siyasi aktivist ise IŞİD’in esir aldığı 10 Suriye askerini vahşi bir şekilde idam ettiğini belirtti.

Hizbullah’ın Deyr Zor’daki askeri varlığıyla ilgili de açıklamada bulunan Ahmed Ramazan, “Hizbullah güçleri 8 ay önce kente konuşlanmıştı. Geçtiğimiz saatlerde IŞİD saldırılarını önlemek için yeni silah ve teçhizat sevkiyatı yaptı. Hizbullah güçleri şu an 137. Tümen bünyesinde mahallelerin içindeki cephelerde görev yapıyor” dedi.

IŞİD’in önceki gün Deyr Zor askeri havaalanına girmek üzere olduğunu belirten Ahmed Ramazan, Rusya’nın yoğun hava saldırısı sebebiyle IŞİD ilerleyişinin durduğunu söyledi.

Rusya’nın önceki gün IŞİD hedeflerine 40’tan fazla hava saldırısı yaptığını belirten Ahmed Ramazan, IŞİD unsurlarının Deyr Zor askeri havaalanının güneydoğusundaki bazı yerleşim bölgelerini ve 66 numaralı elektrik santralini ele geçirdiğini; ancak Suriye ordusunun karşı saldırısı sebebiyle buradan geri çekilmek zorunda kaldığını söyledi.

IŞİD unsurlarının havaalanı duvarlarına yakın bölgelere kadar yaklaştığı belirtilirken, İtalyan AKI haber ajansı da Halep ve çevresindeki Hizbullah birliklerinin havaalanının düşmesini önlemek için bugün Deyr Zor askeri havaalanına gönderildiğini bildirdi.

Suriye’deki Rus birliklerinin operasyon dairesi başkanı Sergey Rudskoy ise IŞİD unsurlarının Deyr Zor’daki Suriye ordusuna ait mevzilere yoğun saldırılar yaptığını belirterek “Kent çevresindeki durum oldukça zorlu, kent 3 yıldır IŞİD’in kuşatması altında bulunuyor. IŞİD saldırılarda oldukça fazla sayıda terörist kullanıyor. Kentin düşmesi halinde halkın kitlesel olarak öldürülmesi söz konusu” dedi.

El Menar televizyonuna konuşan Deyr Zor’daki 17. Birliğin Komutanı General Hasan Muhammed ise “Makabir (mezarlıklar) bölgesi, IŞİD’in mezarlığı olacak. Bizim saldırılarımız çok daha şiddetli. Şu an biz savunma konumundan saldırı konumuna geçmiş bulunuyoruz. IŞİD unsurlarının sızdığı bazı bölgeleri geri aldık. Askeri havaalanı çevresinde askeri güvenlik sağlandı. Şu anki çatışmalar, Deyr Zor elektrik santralini geri almaya yönelik” dedi.

YDH

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz