Pazar , 18 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Suriye ordusundan IŞİD’e ağır darbe
Suriye ordusundan IŞİD’e ağır darbe

Suriye ordusundan IŞİD’e ağır darbe

Halep’in doğusunda ilerleyişin sürdüren Suriye ordusu, aralarında üst düzey liderlerinin de olduğu çok sayıda IŞİD militanını öldürdü.

Tasnim haber ajansının bildirdiğine göre Suriye ordusu, Halep’in doğu kırsalında IŞİD’le girdiği şiddetli çatışmaların ardından el-Mezren, el-Kenavi, Resm el-Hamam el-Garbi, el-Cemile ve el-Muhsine beldelerini kontrol altına aldı.

Suriyeli bir askeri kaynak, operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Suriye ordusu Halep’in doğu kırsalındaki ilerleyişini sürdürüyor. Operasyonların başlamasından bu yana şu bölgeler IŞİD’den kurtarıldı: Cerrah havaalanı, el-Mehdum, el-Biluna, Cerrah-ı Sagir, Tel Hisan, Umm Nesura, Cub Ali, Beni Zeyd, Hirbet Hasan, el-Halidiye, Uteyra, Cerrah-ı Kebir, Derubiye, Sukkeriye, Mezuyiye, el-Cabiri, el-Hamra, Kavvas, Reyhaniye, Samiriye, el-Muhatta Selase, Nasıriye, Nasıriye tren istasyonu, el-Acuziye, el-Mezren, el-Kenavi, Resm el-Hamam el-Garbi, el-Cemile, el-Muhsine ve el-Mesudiye.

Öldürülen ve yaralanan IŞİD’li sayısı 3 bin

Halep’in doğu kırsalındaki operasyonlarda IŞİD’e ağır kayıplar verdirildiğini belirten kaynaklar, operasyonlarda 3 binden fazla IŞİD militanının öldürüldüğünü veya yaralandığını belirterek, IŞİD’e ait 19 tank, 11 bombalı araç, 6 top arabası; 99 mühimmat deposu, iletişim ve operasyon merkezi ve 61 saha karargahının da imha edildiğini açıkladı.

Kaynaklar, Suriye ordusunun operasyonunda öldürülen bazı üst düzey IŞİD liderlerinin adlarını da şu şekilde açıkladı:

Ebu Uday el-Iraki IŞİD’in Doğu Halep kırsalı lideri,

Ebu Velid Tunusi lakaplı Mahmud Abdulcebbar bin Hassan, IŞİD yargıcı,

Abbas Selim Dabul, Debsi Ferec beldesi emiri,

Abdurrahman Mutava’a Dahil, IŞİD’in Suudi lideri,

Ebu Muhammed Necdi, IŞİD’in Suudi lideri,

Ebu Ramah lakaplı Sultan Abdullah Gallab, IŞİD’in Suudi lideri,

Ebu Musab el-Masri, IŞİD’in savaş bakanı,

Ebu Abdullah Muhammed Semih el-Kesri, IŞİD’in Suudi lideri,

Mahmud Adnan el-Acem, IŞİD’in üst düzey lideri,

Öte yandan IŞİD’in Eserya-Hanasir eksenindeki el-Merağa bölgesine düzenlediği saldırının Suriye ordusu ve müttefikleri tarafından püskürtüldüğü ve çok sayıda teröristin öldürüldüğü bildirildi.

Humus’un doğu kırsalında da Suriye ordusu ve müttefiklerinin el-Ebter dağı çevresindeki çiftlikleri teröristlerden temizlediği; ancak çatışmaların hala devam ettiği bildirildi.

Amerika’nın ise Suriye’nin Irak sınırındaki el-Bu Kemal kentine helikopterlerle hava indirmesi yaptığı bildirildi.

YDH

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz