Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Suriye’de Teröristlere Galip Gelmenin Yolu Nedir? Suriyeli Aşiret Reisleri İran’dan Ne İstiyorlar?
Suriye’de Teröristlere Galip Gelmenin Yolu Nedir? Suriyeli Aşiret Reisleri İran’dan Ne İstiyorlar?

Suriye’de Teröristlere Galip Gelmenin Yolu Nedir? Suriyeli Aşiret Reisleri İran’dan Ne İstiyorlar?

Ehlibeyt (a.s) Haber Ajansı ABNA – Suriye’nin Humus, Haseke ve Rif-i Dimişk bölgelerine ait Suriyeli şeyh ve kabile reislerinden oluşan bir heyet Dünya Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri ile görüştüler.

Salı günü Tahran’da gerçekleşen bu görüşmede Dünya Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri, aşiret reislerine hoş geldiniz dedikten sonra, Suriye’de İnkılaptan önce ve sonra geçirdiği uzun yıllara değindi ve biz, Suriye halkıyla sadece dost değiliz, gerçekte kardeşiz, dedi.

Hüccetü’l-İslam ve’l-Müslimin Ahteri konuşmasına şöyle devam etti: İran halkı Saddam rejiminin zoraki savaşında Suriye devletinin ve halkının İran’ın yanında olmasını ve desteklerini asla unutmayacaktır. O zamanda tüm Arap ve batılı ülkeler İran İslam İnkılabı aleyhine birleşirken, Hafız Esad ve Suriye halkı İran’ı desteklediler.

Hüccetü’l-İslam ve’l-Müslimin Ahteri sonra o ülkenin fiili şartlarına değinerek şunları söyledi: Şimdi de tün Arap ve batılı ülkeler Suriye devletine karşı birleşmiş ve sırf Direni cephesiyle birlikte olduğu için onu yok etmek istiyorlar.

Ama Hafız Esad geçmişte bizim arkamızda durduğu gibi, şimdi İran da Rehberin irşatları ve yürekli gençleriyle Suriye devletinin ve halkının yardımına koşmuştur.

İran’ın önceki Suriye büyükelçisi, İran’ın Suriye devletini desteklemesinin delili olarak, onun İslami direniş hattını himaye etmesini gösterdi ve şöyle dedi: Suriye toprakları ve mukaddes mekânlar tekfiri teröristlerin pis vücutlarından temizlenene kadar bu destekler devam edecektir.

Hüccetü’l-İslam ve’l-Müslimin Ahteri, İslam inkılabının ilk yıllarında teröristler karşısında edindiği tecrübelerine değinerek şunları söyledi: İran’da da İran halkına karşı silah kullanan teröristler vardı; İmam r.a onlar ile mücadele emri verdi ve devlet halkın yardımıyla o örgütlere karşı galip geldi.

Nitekim teröristlere karşı koymak için Suriye halkının kendi devleti ile birlik olması gerekir. Suriye devleti ve Beşşar Esad’ın şahsı teröristlere karşı sürdürdüğü savaşta birçok başarı elde etmesine karşın tek başına ve Suriye halkının yardımı olmaksızın tekfiri teröristlerin yıkımlarına karşı koyup onlara karşı galip olamaz. Bombalı ve intihar saldırıları sadece halkın yardımıyla azaltılabilir.

Ahteri, Suriyeli cesur kabilelerin tüm alanlarda devler ile işbirliği yapması gerektiğini vurgulayarak, kanaat önderlerinin rolünün çok önemli olduğunu söyledi ve konuşmasına şöyle devam etti: Sizin halk aşiretlerinin reisleri olarak çok önemli bir yeriniz ve rolünüz vardır. Sizler halkı bilgilendirin ki neticede tekfiri gruplar yok edilebilsin.

Dünya Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri konuşmasının sonunda aşiret reislerinin iyi bir yolculuk geçirmelerini dileyerek şöyle dedi: Gelecek sizin ve halkınızındır; yakın gelecekte barış ve istikrarın Suriye’ye hâkim olmasını temenni ediyorum.

Bu görüşmenin başında Suriyeli aşiret reislerinden on kişi yaptıkları konuşmalarında İran rehberi(İmam Hamaney), devleti ve halkının Suriye devleti ve halkına yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür ettiler ve bu yardımlar olmasaydı, bugün tekfiri teröristler Batılı ve Arap devletlerinin yardımıyla Suriye’ye hâkim olacaklardı, dediler.

Aşiret reisleri teröristlerin işledikleri bazı cinayetlere değinerek şunları söylediler: tekfiri unsurlar ülkenin altyapısını yok etiler ve binlerce kişiyi kana buladılar. Siyonist rejim ve Arap-Batı bloğu da direniş eksenini yok edebilmek için onlara yardım ettiler.

Aşiret reisleri İran’ın enerji ve ticaret alnında da faaliyet göstermesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söylediler: Umarız ki İran tüm gücüyle Suriye pazarına girer, böylece Suriye halkıyla düşmanlık eden bazı Arap ve gayrı Arap ülkelerinin yatırım yapmalarının önü kesilir. Elektrik santralleri ve altyapıların yok edilmesinden ötürü fabrikaların elektriği kesik ve faaliyet yapamıyorlar.

Aşiret reisleri İslam İnkılabının büyük rehberi İmam Humeyni’nin mücadelelerini saygıyla anarak şunları söylediler: Suriye aşiretleri her alanda Suriye devletine ve Beşşar Esad’ın şahsına olan desteklerine devam edeceklerdir ve İran İslam Cumhuriyetinin yardımlarını asla unutmayacaklardır.

ABNA24.COM

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz