Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Suud ve İngiltere’nin son İran İslam Cumhuriyeti karşıtı anlaşmasının içeriği
Suud ve İngiltere’nin son İran İslam Cumhuriyeti karşıtı anlaşmasının içeriği

Suud ve İngiltere’nin son İran İslam Cumhuriyeti karşıtı anlaşmasının içeriği

Suudi Arabistan dış işleri bakanı, İran’ın bölgenin iç işlerine yaptığı müdahalelerin durması gerektiği konusunda İngiliz mevkidaşıyla anlaşmaya vardığını ileri sürdü.

Welayet News – Arabistan dışişleri bakanı Adil El Cubeyr, Cidde’de İngiltere dışişleri bakanı Philip Hammond ile yaptığı ortak basın toplantısında, İran’ın terörizmi ve Irak ile Suriye’deki milisleri destekleyip kendini yalnızlaştırdığını iddia ederek, İran’ın bu politikayı değiştirmesi gerektiğini söyledi.

El Cubeyr, yaptığı iddiaların devamında, Arabistan’ın Suriye ve Irak’ta İŞİD gibi terörist guruplara sağladığı desteğe değinmeden, şöyle devam etti: Şii milislerin İran tarafından Irak’a gönderilmesi, kabul edilemez bir girişimdir ve İran, Irak’taki mezhebi fitnenin müsebbibidir.

“Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerin İngiltere’deki en büyük yatırımcılardan olup savunma teçhizatlarını bu ülkeden satın aldıklarını” anımsatarak, “Bu görüşmede Filistin barışının yeniden ihya edilmesinin de gündeme geldiğini ve Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler ve İngiltere’nin, başta Suriye, Yemen, Irak ve Libya ile ilgili konular olmak üzere pek çok konuda ortak görüşler paylaştıklarını” diyen El Cubeyr, sözlerine devamla, “Yemen meselesinde elde edilen en son kazanımlar, Kuveyt hükümetinin bu ülkedeki krizin çözümüne yönelik girişimleri ve hakeza Yemen’in onarılması ve İngiltere’nin bu konuda Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerine katılacağını duyurması da masaya yatırılan konular arasında yer aldığını” söyledi.

İngiltere dışişleri bakanı Philip Hammond ise, “Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerle İngiltere vizyonunda bölge milletlerinin kalkınmasına vurgu yapıldığını ve bölgesel pek çok konuda aynı görüşleri paylaştıklarını” belitti.

Hammod, ayrıca, Londra’nın Suudi Arabistan’daki ekonomik değişim programını destekleyeceğini de bildirdi.

İran’ın füze denemesine de değinen Hammond, “İran’ın füze denemelerine karşı Londra’nın gözlerini kapatmayacağını” ileri sürdü.

Adil El Cubeyr, Suudi Arabistan dışişleri bakanlığı makamına geldiğinden beri, Suudilerin bölgedeki teröristlere verdikleri desteği sürekli örtbas etmekte ve bu hususta Arabistan yerine, İran’ın adını tekrarlayıp durmaktadır.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz