Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Suudi Arabistan’ın Hedefleri Gerçekleşmedi
Suudi Arabistan’ın Hedefleri Gerçekleşmedi

Suudi Arabistan’ın Hedefleri Gerçekleşmedi

Iraklı bir haber sitesi olan “Ahbaru’l Irak” sitesi, Arabistan’ın Yemen karşısında aldığı arka arkaya yenilgilere işaret ederek, Arabistan’ın Yemen üzerindeki hedeflerinin gerçekleşmemesinin nedenlerini analiz ve tahlil etti.

Bu tahlil Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın konuşmasının hemen ardından geldi.

Hasan Nasrallah konuşmasında Arabistan’ın yenilgiye uğrayacağını belgeleriyle açıklamış ve Arabistan ve terör destekçilerinin tepkilerini almıştı.

Bu hususta Ahbaru’l Irak sitesi, Suudi medya tarafından yayınlanan analizlerin ardından Arabistan’ın Yemen’de almakta olduğu yenilginin önemli boyutları hakkında bir analiz gerçekleştirdi: “Arabistan, askeri ve ekonomik olarak Yemen’den kat kat üstün bir ülke olarak dört hafta süren saldırıları neticesinde henüz istediği hedefe ulaşamadı.”

Site analizinde şu bilgiye yer verdi: “Arabistan, yüzlerce savaşçısıyla Yemen’e şu ana kadar 2000den fazla saldırı gerçekleştirdi. Buna karşın en fakir Arap ülkesi olan Yemen bir defa bile hava saldırısı düzenlemedi. Sizce Arabistan hedefine ulaşabildi mi?”

Haberin devamında Arabistan’ın ilk hedefinin Mensur Hadi’yi tekrar eski görevine getirmek olduğunu ancak Hadi’den umudunu kesen Arabistan’ın, yerine Halit Bahah’ı düşündüğü belirtiliyor.

Arabistan’ın attığı bu adım Husiler’e karşı yenilginin itirafı olup Mensur Hadi’den vaz geçildiğinin göstergesidir. Arabistan bu şekilde geri adım atarak bir çıkış yolu bulma niyetinde. Bu da yine Halit Bahah’ı ön plana sürerek bir anlamda olaydan sıyrılma yöntemi olarak görülüyor.

Ahbaru’l Irak sitesi haberinde: “Arabistan’ın ikinci hedefi de gerçekleşmedi. Riyad, Ensarullah’ı Sana’dan çekilmeye zorlamak istiyordu. Ancak Husiler, bunun aksine Hadi taraftarlarını şehirden kovdu ve hatta birkaç eyalete de hakim oldu” ifadelerini kullandı.

Arabistan’ın üçüncü hedefinin bölge ülkeleriyle işbirliğini artırmak olduğunu ancak bunda da başarılı olamadığını belirten analizde, “Pakistan ve Türkiye, Riyad’ın başlangıçta bu iki ülkeyi olaya ortak ederek büyük bir vurgun yapma peşindeydi. Ancak İslamabad ve Ankara’nın tutumu ve tavrı değişti. Ardından Mısır’da kara operasyonu hususunda geri çekildi ve siyasi bir çözüm bulunmasından yana olduğunu belirtti” bilgileri yer alıyor.

Ahbaru’l Irak haberin sonunda şu ifadeleri kullandı: “Bu şekilde Arabistan, Yemen hususunda zor duruma düştü ve kendini büyük bir çıkmazın içinde buldu. Bu bataklıktan çıkmak için de para ve petrolle bile karşılanamayacak bir bedel ödemek zorunda.”

TR.JAMNEWS