Pazartesi , 22 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Vahdet Önderleri » Tekfir, Nehrevan’ın hortlayan ruhudur
Tekfir, Nehrevan’ın hortlayan ruhudur

Tekfir, Nehrevan’ın hortlayan ruhudur

Tahran Cuma Namazı imamı Ayetullah İmami Kaşani, bu haftaki Cuma vaazında Tahran’da düzenlenen “İslam Alimleri Gözü ile Tekfiri Akımlar” başlıklı uluslararası sempozyuma değinerek “Tekfir meselesi İslam tarihinde çok eskilere dayanır. En bariz örneği Hz. Ali (a.s) döneminde ortaya çıkan Hariciler’dir. Nehrevan Savaşı’nda Hz. Ali’ye karşı savaş ilan edenler bugün İslam dünyasına karşı cephe almışlar” dedi.

Ayetullah İmami Kaşani sözlerine şöyle devam etti:

“Asıl tehlike, sözde İslam’ın hizmetkarı olduklarını iddia eden bazı İslam alimlerinin yanlış ve art niyetli düşüncelerle Ehlibeyt düşmanlığına soyunmaları ve aşırıcı grupların ilerlemesine büyük katkı sağlamalarıdır. Gerçek bir Ehlisünnet, Ehlibeyt mensubu birinin mezarına dokunmaz. Ehlibeyt başta olmak üzere evliyaların mezarlarının ziyaret edilmesine karşı çıkmaz. Ehlibeyt’e ve Peygamberlere ait mezarları yıkanlar, bazı İslam ülkelerinin finanse ettiği aşırılık yanlısı Selefi gruplardır. Bu nedenle her türlü vahşete imza atan bu grupları Ehlisünnet’e mal etmek doğru değildir”.”

Konuşmasında nükleer müzakerelere de değinen Ayetullah Kaşani, “5+1 Grubu’na üye devletler, İran karşısında emperiyalist bir tutum izlediler. Ama İran heyeti ve Dışişleri Bakanı öylesi bir yol seçtiler ki tüm dünya İran’ın nükleer silah peşinde olmadığını anladı. Çünkü nükleer silah, İslam dini açısından haramdır. Biz, Amerika ve İngiltere’de bunun aksini iddia eden bir kaç kişiyi yok sayıyoruz. Dünyada milyarlarca insan İran’ın nükleer silah peşinde olmadığını ve sadece barışçıl nükleer enerji peşinde olduğunu anladı.

İran’ın müzakere heyeti’nin arkasında sadece İslami bir bakış açısı değil aynı zamnda halkımız ve temel çatımız olan velayet vardır. Bu nedenle batı, İran’la anlaşmak zorundadır” diye konuştu.

ehlader

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz