Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » The Daily Beast: İran Amerikan Askerlerinin Irak’taki Varlığına İzin Vermiyor
The Daily Beast: İran Amerikan Askerlerinin Irak’taki Varlığına İzin Vermiyor

The Daily Beast: İran Amerikan Askerlerinin Irak’taki Varlığına İzin Vermiyor

Amerikan basını: Amerika bölgede hedeflenen stratejiyi gerçekleştirmemekle birlikte belirsiz bir tehditle karşı karşıya olduğunu ve eğer İran’ın önü alınmadığı takdirde ilerde daha tehlikeli bir duruma dönüşeceğini yazdı.

The Daily Beast’e dayanarak verdiği habere göre “Bölgede İran’a karşı kırmızı çizgi” adlı başlıklı haberi yayınlayan The Daily Beast, İran’ın karayolunu inşa ederek Ortadoğudaki gücünü artıracağını ve bundan ötürü İran’ın önünün alınmasını gerektiğini yazdı.

Buna göre, bu yolun bitirilmesi ile İran birliklerinin bir ülkeden diğer ülkeye geçişi kolaylaşacaktır. Dolayısıyla İran’ın Irak, Suriye ve bölgenin şekillenmesindek rolü artacaktır.

İran bu arada bu hedefe ulaşmak için Irak ve Suriye’ye IŞİD ile savaşmak için birlikler göndermektedir. Buyüzden bölgedekilerim İran’a karşı daha vefalı oldukları belirtildi.

İran askeri birliklerini, komutanlarını ve ekipmanlarını bölgeye göndererek siyasi güç oluşturmaktadır. Dolayısıyla gelecekte bu iki ülkede önemli karar mekanizmalarından biri olacaktır.

Bu haber ajansına göre, Amerika ve müttefiklerini bölgeden uzak tutmak İran’ın menfaatinedir. Bu yüzden İran ne Suriye’de ne de Irak’ta Amerikan askerlerinin varlığını kabul etmemektedir. Hatta IŞİD bölgede yenilse bile İran, bir önceki Irak’taki Amerikan askerlerine karşı izlediği stratejiyi uygulayacaktır.  Gerçek şu ki hali hazırda İran Amerika ile karşı karşıya gelmiş durumdadır. Ve hazır olduğu bu işi devam ettirecek ve kesinlikle bunu değiştirmeyecektir.

Habere göre, İranla düşmanlığın tehlikeler içerdiğini ve İran’ın bölgedeki siyaseti değiştirmeyeceğini, IŞİD ile olan stratejisini devam ettireceğini yazdı.

Tesnim Haber Ajansı

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz