Perşembe , 18 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » TRT Muhabiri:”İran’dan başka Gazze’ye silah ve silah teknolojisi veren hiçbir ülke yok.”
TRT Muhabiri:”İran’dan başka Gazze’ye silah ve silah teknolojisi veren hiçbir ülke yok.”

TRT Muhabiri:”İran’dan başka Gazze’ye silah ve silah teknolojisi veren hiçbir ülke yok.”

Ülke TV’de Ersoy Dede’nin sunuculuğuyla yayımlanan Bıçak Sırtı programında Associated Press Türkiye ve Ortadoğu temsilcisi Taha Ouda ve çatışmalar sırasında iki haftayı aşkın süre boyunca Gazze’de bulunan TRT muhabiri Mehmet Akif Ersoy’un katılımıyla Gazze’de yaşanan savaş konuşuldu.

Program esnasında Lübnan Hizbullahı’nın İsrail’e karşı tutumu konusunda da bir diyalog yaşandı. Taha Ouda’nın 2006’da Hizbullah’ın İsrail’e karşı kazandığı zaferi bir ‘tiyatro’ olarak gördüğünü söylemesi üzerine Mehmet Akif Ersoy söze girerek Ouda’ya ‘Suriye’deki savaş yaşanmadan önce de böyle düşünüp düşünmediğini’ sordu. Ersoy bu algıların Suriye’den sonra değiştiğini söylerken, “Şöyle söyleyeyim, Filistin sokaklarında halen Nasrallah’ı seven çok adam görürsünüz. Ayrıca şöyle bir enteresanlık söyleyeyim, İran dışında Gazze’ye silah veren, para veren, silah teknolojisi veren hiçbir ülke yok.” ifadelerini kullandı

. Ouda bunun üzerine Sünni ve Şii ayrımı yapmak istemediğini söylerken ‘Kim İsrail’in karşısındaysa biz de onun yanındayız’ ifadelerini kullandı. “Musa Ebu Merzuk Hizbullah’ı savaşa çağırmadı”

Öte yandan Ouda’nın Musa Ebu Merzuk’un Lübnan Hizbullah’ına Filistin’deki savaşa müdahil olması çağrısı yaptığını söylemesi üzerine Ersoy bu bilginin yanlış olduğunu belirtti. Ebu Merzuk’un çağrısının Hamas tarafından yalanlandığını söyleyen Ersoy, kendisinin bizzat Sami Ebu Zuhri’yle telefondan konuştuğunu ve Zuhri’nin kendisine “Bizim böyle bir talebimiz olmadı” dediğini aktardı.

islami analiz

haberin  videosunu izleyebilirsiniz