Salı , 23 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Analiz » Tuğgeneral Safevi:Batı Asya Dünyanın Gelecek Güç Kutubu
Tuğgeneral Safevi:Batı Asya Dünyanın Gelecek Güç Kutubu

Tuğgeneral Safevi:Batı Asya Dünyanın Gelecek Güç Kutubu

İran Rusya, Çin ve Hindistan’la birlikte dünyanın Amerikalılar tarafından tek eksenli olmasına engel olabilir ve Çin, Hindistan, Rusya ve Pakistan’ın yardımıyla Asya gücü kutbu gibi birkaç kutuplu dünya şekillenebilir.

Tesnim Haber Ajansı – İmam Hamenei’nin yüksek askeri danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi “Batı Asya’daki Jeopolitik Gelişmeler” konulu ulusal konferansta yaptığı konuşmasında dünyada Batı Asya gibi üç kıtanın kesiştiği, emniyet ve kültürel açıdan büyük güçlerin siyasetlerinin etkisi altında olan bir bölgenin çok nadir bulunabileceğine değinerek bölgesel emniyete vurgu yaptı ve şöyle ekledi: Batı Asya şu anda bir geçiş ve değim sürecindedir. Dünya, gücün iki kutuptan ibaret olduğu dönemleri geride bıraktı ama Batı Asya bu jeopolitik düzeni geride bırakamadı ve gelecek on yılda da değişim yaşayacaktır.

Biz İran’ın Batı Asya’daki jeopolitik gücünü artırmalıyız. Bugün hem Amerika ve Rusya gibi eski güçler hem de Çin ve Hindistan gibi yeni güçler bu bölgede yer kapma peşindeler ve Batı Asya, dünyanın büyük güçlerinin kesiştiği noktadır.

Amerika’nın askeri üssünün orada var oluşunu bölgenin önemli konularından sayan İmam Hamenei’nin yüksek askeri danışmanı şu hatırlatmada bulundu: Amerikalılar emniyeti kaos yaratarak Batı Asya’daki varlıklarını sağlamlaştırmak istiyorlar. Suriye ve Afganistan gibi ülkelerde siyasi kudretlerin varlıklarını sürdürememesi de bu nedenledir.

İran’ın gelecekteki hedefinin dünyanın tek bir kutup eksenli olmasını engellemek olduğuna değinen Safevi şöyle ekledi: İran Rusya, Çin ve Hindistan’la birlikte dünyanın Amerikalılar tarafından tek eksenli olmasına engel olabilir ve Çin, Hindistan, Rusya ve Pakistan’ın yardımıyla Asya gücü kutbu gibi birkaç kutuplu dünya şekillenebilir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz