Salı , 12 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Türkiye İç Savaşa Yaklaştı!
Türkiye İç Savaşa Yaklaştı!

Türkiye İç Savaşa Yaklaştı!

Times Gazetesi, “Doğubayazıt saldırısı, Türkiye’yi iç savaşa yaklaştırdı’ diye yazdı.

BBC’nin verdiği habere göre; Times Gazetesi, “Kürt intihar saldırısı Türkiye’yi iç savaşa daha da yakınlaştırdı” başlıklı haberinde, PKK’nın ateşkesin sona ermesinden bu yanaki ilk intihar saldırısını düzenlediğini yazdı.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde patlayıcı yüklü bir traktörle gerçekleştirilen saldırının, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki hava saldırılarında “sekiz sivilin ölmesinin ardından geldiği” vurgulanıyor.

Hannah Lucinda Smith imzalı ve Diyarbakır kaynaklı haberde, PKK’nin geçmişte intihar saldırılarını yoğun biçimde kullandığını, ancak Doğubeyazıt’taki saldırının 2012’den sonra düzenlenen ilk intihar saldırısı olduğu vurgulanıyor.

“ÇOĞUNLUKLA PKK VURULDU”

Gazete, Türk hükümetinin PKK’ya karşı saldırıların Suruç’ta patlayan bombanın ardından terör örgütlerine karşı daha geniş bir mücadelenin bir parçası olduğunu söylediği aktarılıyor.

Ülke çapındaki operasyonlarda binden fazla şüphelinin gözaltına alındığı, gözaltına alınanların çoğunun Kürt olduğu ve hava saldırılarının büyük ölçüde PKK’yı hedef aldığı vurgulanıyor.

Haber şöyle devam ediyor; “Türkiye’nin Kürt bölgesinin fiili başkenti ve PKK’nın güçlü olduğu Diyarbakır’da yaşayanlar için uçakların hemen yakındaki bir askeri üsten kalkması, kaderin zalim bir cilvesi. Şehirdeki bir genç kadın, ‘F-16’lar her kalktığında birileri ölüyor’ diyor.

Times, Diyarbakır’daki pekçok kişinin catışmaların yeniden yoğunlaşmasındaki amacın, Haziran’daki seçimin tekrarı öncesi (erken seçim) Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidardaki AKP’ye desteği arttırmak için olduğuna inandığını aktarıyor.

Haberde, AKP’nin çatışmalar sonrası milliyetçi oyları alıp çoğunluğunu yeniden elde etmesi durumunda cumhurbaşkanlığına daha fazla yetki verileceğinden ve ülkenin otoriter bir yola gireceğinden kaygı duyduğu da vurgulanıyor.

Türkiye’de AKP hükümeti içeride ve dışarıda IŞİD ve PKK terörü ile mücadele ettiğini söylerken, Batılı kaynaklar, artan terör ve operasyonların iç çatışmayı artıracağını belirtiyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz