Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Türkiye-İsrail Görüşmelerinde Son Perde; Uzlaşı Sağlanıyor
Türkiye-İsrail Görüşmelerinde Son Perde; Uzlaşı Sağlanıyor

Türkiye-İsrail Görüşmelerinde Son Perde; Uzlaşı Sağlanıyor

İsrail’in Haaretz gazetesinin verdiği habere göre; siyonist işgal rejiminin üst düzey bir dışişleri yetkilisi, Mavi Marmara kriziyle geçen 6 yıl 1 ayın ardından, Türkiye ve İsrail temsilcilerinin 26 Haziran’da “muhtemelen son kez” bir araya gelerek uzlaşı sağlayacağını açıkladı.

İsrailli yetkili, iki ülke arasındaki müzakerelerde henüz uzlaşı sağlanamayan tek konunun Hamas’ın İstanbul’daki temsilciliinin kapatılması olduğunu belirtti ve çok büyük ihtimalle bu konunun da önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda çözüme bağlanacağını söyledi.
Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı ““İSRAİL, Suriye, Rusya, Mısır… Akdeniz ve Karadeniz’i çevreleyen bu ülkeler arasında daimi düşmanlık olmaz.” açıklamalarına da atıfta bulunulan haberde Türkiye tarafının da uzlaşmaya oldukça istekli olduğu belirtildi.
Haberde Binali Yıldırım’ın; “İsrail ile bir noktaya geliniyor. Orada da irade gösteriliyor. Temaslar var. Henüz sonuçlanmış değil. Çok da uzun süreceğini sanmıyorum.” ifadelerine de yer verildi.
Mayıs ayında uzlaşıya varılmasını beklediklerini ancak Davutoğlu’nun istifasının süreci geciktirdiğini belirten İsrailli Yetkili, Türkiye’nin uyguladığı vetoyu kaldırarak NATO-İsrail işbirliğinin önünü açmasının ve Türkkiye’nin “İsrail’in bağımsızlık günü” münasebetiyle İsrail elçiliğindeki resepsiyona yetkililer göndermesinin uzlaşı sürecini hızlandırdığını ve İsrail tarafına olumlu sinyaller verdiğini ifade etti.
Haberde ayrıca Netanyahu’nun Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Türkiye ve İsrail arasındaki uzlaşıyı desteklediğine yönelik açıklamalarına da yer verildi.Putin, “İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesi için görüşmelerin başlamasına olumlu bakıyorum. Devletlerin ve halkların birbirlerine doğru atacakları her adım, uluslararası arenada genel olarak olumlu bir etki yaratacak. Devletler arasında ne kadar az sorun olursa, bizler için o kadar iyi olur. Dolayısıyla Türkiye ve İsrail arasındaki bu süreci memnuniyetle karşılıyoruz” açıklamalarında bulunmuştu.

islamianaliz

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz