Çarşamba , 24 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Türkiye’nin Müttefiki Ülkeler, Darbenin Başarılı Olması İçin Çalıştı
Türkiye’nin Müttefiki Ülkeler, Darbenin Başarılı Olması İçin Çalıştı

Türkiye’nin Müttefiki Ülkeler, Darbenin Başarılı Olması İçin Çalıştı

İran Nizamın Maslahatını Belirleme Konseyi Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti Instagram hesabı üzerinden El-Meyadin kanalının 4 Ağustos Perşembe günü kendisiyle gerçekleştirdiği röportajın resmini paylaşarak röportajda gündeme gelen bazı konulara açıklık getirdi.
Ali Ekber Velayeti kendisine, Türkiye’de yaşanan darbe ve zahirde Türkiye’nin müttefiki görünen ülkelerin darbecilere desteği hususunda yöneltilen soruya şöyle yanıt verdi:

“İran İslam Cumhuriyeti hızlı bir şekilde bu ülkenin yasal hükümetini desteklediğini ifade eden bir duruş sergiledi. Çünkü her nerede olursa olsun, yasal hükümetlere ve demokrasinin ilerleyişine karşı şiddetin ve darbenin her türlüsüne karşıyız.

Ama ilginçtir ki, zahirde Türkiye’nin müttefiki olan ülkeler, darbecilerin başarılı olmaları için son dakikaya kadar çabaladılar ve hatta darbe başarısızlıkla sonuçlandığı zaman El-Arabiye kanalı ‘maalesef Türkiye’deki darbe başarısızlıkla sonuçlandı’ açıklamasında bulundu ve daha ilginç olan ise, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’da Erdoğan Hükümetini destekledi ve darbeyi kınadı. Bunu Erdoğan’ın kendisi açıkladı.”

Ali Ekber Veleyati röportajının devamında Suriye ve Irak konularına da değinerek şunları söyledi:

Bugün siyasi müzakerelerin başarısı daha da artmıştır ve hükümet güçleri daha fazla bölgede kontrolü ele geçirmiştir. Hiçbir zaman savaş, bugünkü kadar zor olmamıştır. İhtilafla mücadele ve nifakla mücadele arasında büyük fark bulunmaktadır.

Genel olarak, Felluce, Halep, Rakka, Musul ve diğer bölgelerin yeniden kazanılması, Irak ve Suriye’yi daha iyi bir noktaya getirdi ve İran’da bu ülkelerin yasal hükümetlerinin isteği ile bu ülkelere danışmanlık yardımında bulunuyor.”

Ali Ekber Vilayeti, Arabistan ve Siyonist Rejim arasındaki ilişki hakkında sorulan soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Kâbe’nin anahtarlığını yapanların, Müslümanlara karşı hiçbir düşmanlıktan ve onların topraklarını işgal etmekten asla sakınmayan İslam’ın en kötü düşmanına yalvarıyor durumda olmaları, onlarla ilişki kurarak, Müslümanların parasıyla onlara çocukların üzerine yağdırmaları için bomba temin etmeleri, çok esef verici bir durumdur.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de, ‘onlar para verdikleri için, isimlerini BM kara listesinden sildik’ diyerek bu durumu ifade etmiştir. Bunlar, Yemen’de mazlum halkın üzerine bomba yağdırıyor, Suriye Hükümeti aleyhine komplolar kuruyor, IŞİD ve radikal unsurları destekliyor, bebek katili Siyonist Rejim ile birlikte Gazze halkı aleyhine savaşıyor ve Müslümanları ve kutsallarını koruduklarını iddia edip bir nevi siyasi intiharda bulunuyorlar.”

Ali Ekber Velayeti, Amerika’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında ise şunları söyledi: “Amerika’da Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında ülkemize karşı yaklaşımda bir fark yoktur. Demokratların İran ile yapılan anlaşmada çeşitli sorunlar yaşattığına şahit olmaktayız ama Nükleer mesele İran’ın başka bir seçeneği olmadığı ve elinin bağlı olduğu anlamına gelmiyor. Durum böyle değil ve İran kesinlikle kendi menfaatlerine uygun bir şekilde davranacaktır.”

Rast haber

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz